Apolinary Leszek Kowal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z A.L. Kowal)
Apolinary Leszek Kowal
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

16 lipca 1925
Równe

Data i miejsce śmierci

30 czerwca 2013
Wrocław

profesor nauk technicznych
Specjalność: ochrona wód, technologia wody i ścieków
Alma Mater

Politechnika Wrocławska

Doktorat

1960

Habilitacja

1970

Profesura

1977

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Politechnika Wrocławska

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Medal „Za udział w walkach o Berlin” Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Brązowy Medal „Zasłużonym na Polu Chwały”

Apolinary Leszek Kowal (ur. 16 lipca 1925 w Równem na Wołyniu, zm. 30 czerwca 2013 we Wrocławiu) – polski inżynier sanitarny, profesor Politechniki Wrocławskiej, kierownik Zakładu Technologii Wody i Ścieków[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Stanisława i Józefy (z d. Wypych) Kowal[1]. Uczęszczał do szkoły powszechnej i gimnazjum w Równem na Wołyniu[2]. W czasie wojny został zmobilizowany do Wojska Polskiego, ukończył Oficerską Szkołę Artylerii w Riazaniu i brał udział w forsowaniu Nysy oraz w walkach na kierunku Drezno–Berlin[3]. W r. 1950 podjął studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej – studia inżynierskie ukończył w styczniu 1954 r. (pierwszy rocznik absolwentów, dyplom nr 2), a magisterskie w czerwcu 1956 r. Pracę naukowo-dydaktyczną rozpoczął w Politechnice Wrocławskiej w 1953 r., będąc jeszcze studentem, w Zakładzie Technologii Wody i Ścieków pod kierunkiem profesora Aleksandra Szniolisa – założyciela i pierwszego dziekana Wydziału Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej. W 1960 r. uzyskał stopień doktora na Wydziale Budownictwa Politechniki Wrocławskiej i w sierpniu tegoż roku ożenił się z Alicją Zubrzycką doczekując się dwóch synów - Andrzeja i Adama. W tym samym roku otrzymał stypendium Departamentu Stanu USA i wyjechał na ponadroczne studia i praktykę zawodową w Johns Hopkins University w Baltimore, uzyskując tam dyplom Master of Science. W 1970 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej i został mianowany na stanowisko docenta w Politechnice Wrocławskiej. W 1977 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1990 r. – profesora zwyczajnego. W latach 1984–1990 był dyrektorem Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej, a w latach 1990–1993 dziekanem Wydziału Inżynierii Sanitarnej/Środowiska Politechniki Wrocławskiej. W latach 1992–1995 był przewodniczącym Rady Nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, a w latach 1985–1990 przewodniczącym Rady Dorzecza Środkowej Odry przy Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W 1995 r. przeszedł na emeryturę, ale pozostał aktywny jako konsultant i autor ekspertyz nt. problemów jakości i oczyszczania wody.

Osiągnięcia naukowe[edytuj | edytuj kod]

Profesor Kowal opublikował łącznie prawie 300 prac naukowych, (w tym ponad 30 za granicą, oraz 4 monografie, 6 skryptów dla studentów i 3 podręczniki) dotyczących zagadnień z zakresu procesów oczyszczania wód, czynników hamujących usuwanie żelaza i manganu z wód podziemnych, wpływów zjawisk biologicznych i fizyczno-chemicznych w procesie infiltracji na jakość wody, przyczyn pogarszania się jakości wód podziemnych, procesów oczyszczania wód in situ w warstwie wodonośnej, oraz na temat wykorzystania procesu adsorpcji do oczyszczania wód. Jego podręcznik akademicki „Technologia wody”, wydany w 1977 r., był pierwszym w kraju źródłem wiedzy z tego zakresu. Podręcznik Jego współautorstwa „Oczyszczanie wody – podstawy teoretyczne i technologiczne, procesy i urządzenia”, doczekał się kilku wydań. Pod jego redakcją powstał pionierski podręcznik pt. „Odnowa wody”, wydany przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Wrocławskiej. Profesor Kowal stworzył wrocławską szkołę naukową, znaną w kraju pod nazwą „Oczyszczanie i Odnowa Wody”. Był wychowawcą wielu pokoleń inżynierów, wypromował około 200 absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Był promotorem 23 rozpraw doktorskich. Profesor Kowal był inicjatorem utworzenia w 1979 r. kwartalnika „Ochrona Środowiska”, pierwszego ogólnopolskiego czasopisma naukowego w tej dyscyplinie, wydawanego przez Oddział Dolnośląski PZITS (Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych)[4]. Przez ćwierć wieku (aż do końca życia) był jego Redaktorem Naczelnym i Przewodniczącym Rady Programowej. Czasopismo to jest obecnie notowane w prestiżowych światowych bazach, takich jak Science Citation Index Expanded (Web of Science), ProQuest, Elsevier, i EBSCO.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Apolinary L. Kowal. Technologia wody - Warszawa : Wydaw. "Arkady", 1977[5]
  • Apolinary L. Kowal. Maria Świderska-Bróż. Oczyszczanie wody. Podstawy teoretyczne i technologiczne, procesy i urządzenia Wydawnictwo Naukowe PWN 2007. ISBN 978-83-01-15179-9[6].
  • Apolinary L. Kowal. Odnowa wody : podstawy teoretyczne procesów. - Wyd. 2 popr. Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej. 1997[7]
  • Karl Imhoff; Klaus R Imhoff; Edward Kempa; Apolinary Leszek Kowal; Jan Brzeski, (tłumacz). Kanalizacja miast i oczyszczanie ścieków: poradnik. Wydaw. Projprzem-EKO, 1996[8].
  • Andrzej M. Dziubek, Apolinary L. Kowal. High-pH coagulation-adsorption: a new technology for water treatment and reuse - Water Science and Technology, 1989[9]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Za zasługi w czasie wojny, A. L. Kowal otrzymał Medal za Udział w Walkach o Berlin, Medal Zwycięstwa i Wolności, oraz Medal Zasłużony na Polu Chwały. W pracy zawodowej, za swoje zasługi dla społeczeństwa otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz wiele innych odznaczeń i nagród resortowych i regionalnych. W 2004 r. Profesor Kowal otrzymał godność Członka Honorowego PZITS, a ponadto był odznaczony Srebrną i Złotą Honorową Odznaką PZITS oraz NOTu- Naczelnej Organizacji Technicznej, prestiżową nagrodą AQUARINA (2009 r.) oraz medalem im. prof. Zygmunta Rudolfa (2000 r.). Za zasługi w rozwoju Politechniki Wrocławskiej w 2005 r. otrzymał z rąk JM Rektora prof. Tadeusza Lutego Medal Politechniki Wrocławskiej, a Jego nazwisko widnieje na pamiątkowej tablicy w holu gmachu głównego wśród najwybitniejszych osób związanych z tą uczelnią.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]