AA Portuguesa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
AA Portuguesa
Pełna nazwa Associação Atlética Portuguesa
Przydomek Briosa, Burrinha, Lusinha, Santista
Data założenia 20 listopada 1917
Liga II liga stanowa (Campeonato Paulista A2)
Państwo  Brazylia
Stadion Estádio Úlrico Mursa, Santos
Prezes Avelino dos Santos
Trener José Benedito
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Associação Atlética Portuguesabrazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Santos leżącym w stanie São Paulo.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 1914 pracownicy firmy Pedreira do Contorno, znajdującej się w dzielnicy miasta Santos zwanej Jabaquara, oglądając mecz miejscowego klubu Espanha Futebol Clube, zaczęli rozważać utworzenie własnego klubu piłkarskiego.

Trzy lata później, 20 listopada 1917, Manoel Tavares na spotkaniu z 15 innymi ludźmi postanowili założyć klub, który swoją nazwą odnosiłby się do Portugalii. Ostatecznie ustalona nazwa nowego klubu brzmiała Associação Atlética Portuguesa, a pierwszym prezesem klubu wybrany został Lino do Carmo.

W swoim pierwszym meczu Portuguesa 5 grudnia 1920 roku na Estádio Úlrico Mursa pokonała 6:0 drużynę Sírio Futebol Clube.

W 1950 Portuguesa Santista udał się na swój pierwszy wojaż zagraniczny. W Portugalii klub rozegrał 7 meczów, wygrywając 5 i przegrywając 2.

W 1959 Portuguesa Santista udał się do Afryki, gdzie rozegrał 15 meczów z klubami z Mozambiku i Angoli. Drużyna brazylijska wygrała wszystkie mecze, zdobywając 75 goli i tracąc 10. Za ten wyczyn klub otrzymał w nagrodę o nazwie Fita Azul do Futebol Brasileiro przyznawaną zespołom odnoszącym sukcesy podczas podróży po innych krajach.

W 1964 Portuguesa Santista wygrał drugą ligę stanu São Paulo (znaną dziś poid nazwą Campeonato Paulista Série A2), uzyskując awans do pierwszej ligi.

W 1997 klub wziął udział w rozgrywkach III ligi brazylijskiej (Campeonato Brasileiro Série C), jednak odpadł już w pierwszym etapie.

W 2004 Portuguesa Santista wziął udział w turnieju Copa do Brasil, gdzie został wyeliminowany już w pierwszej rundzie przez klub 15 de Novembro Campo Bom ze stanu Rio Grande do Sul.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]