ACME

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy fikcyjnej firmy. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

ACME – fikcyjna firma pojawiająca się w różnych filmach, szczególnie w kreskówkach z cyklu Looney Tunes. Najważniejszą rolę odgrywa w serii Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr.

ACME to akronim od A Company that Makes Everything (Przedsiębiorstwo, które produkuje wszystko)[1]. Nazwa ta pojawia się na większości sprzętów używanych przez Wilusia E. Kojota oraz w mniejszym stopniu na różnych produktach i instytucjach w innych seriach Looney Tunes. Ważną rolę odgrywa także w nowszych produkcjach Warner Brothers: Przygody Animków, Animaniacy etc. Postaci w animacjach tej wytwórni czasem zamawiają zupełnie zwyczajne albo rewolucyjne przyrządy poprzez sprzedaż wysyłkową realizowaną w kilka sekund po umieszczeniu listu w skrzynce. Na opakowaniach często jest napis ACME. Główne postaci serialu Pinky i Mózg są myszami laboratoryjnymi używanymi w zakładzie ACME Labs.

Produkty ACME pojawiały się też w produkcjach niezwiązanych bezpośrednio z wytwórnią Warner Brothers. Wystąpiły m.in. w filmach z Kaczorem Donaldem[2], Tomem i Jerrym oraz w serialu Simpsonowie[3]. Jako ukryty żart symbol ACME pojawia się też w filmach[4], grach komputerowych i serialach aktorskich.

Przypisy

  1. Na podstawie Urban Dictionary [1]
  2. M.in. w filmach Cured Duck, Three for Breakfast
  3. W odcinkach Reality Bites, Last Tap Dance in Springfield, The Day the Violence Died
  4. np. w Secondhand Lions, reż. Tim McCanlies, w scenie z komiwojażerem