Acme Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z ACME)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy fikcyjnej firmy. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Acme – fikcyjna firma pojawiająca się w różnych filmach, szczególnie w kreskówkach z cyklu Zwariowane melodie. Najważniejszą rolę odgrywa w serii Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr.

Acme – "A Company That Makes Everything" – czyli "Firma Która Robi Wszystko"[potrzebny przypis]

Nazwa ta pojawia się na większości sprzętów używanych przez Wilusia E. Kojota oraz w mniejszym stopniu na różnych produktach i instytucjach w innych seriach Looney Tunes. Ważną rolę odgrywa także w nowszych produkcjach Warner Brothers: Przygody Animków, Animaniacy etc. Postaci w animacjach tej wytwórni czasem zamawiają zupełnie zwyczajne albo rewolucyjne przyrządy poprzez sprzedaż wysyłkową realizowaną w kilka sekund po umieszczeniu listu w skrzynce. Na opakowaniach często jest napis Acme. Główne postaci serialu Pinky i Mózg są myszami laboratoryjnymi używanymi w zakładzie Acme Labs.

Produkty Acme pojawiały się też w produkcjach niezwiązanych bezpośrednio z wytwórnią Warner Brothers. Wystąpiły m.in. w filmach z Kaczorem Donaldem[a], Tomem i Jerrym, animacjach z cyklu Różowa Pantera oraz w serialu Simpsonowie[b]. Jako ukryty żart symbol Acme pojawia się też w filmach[c], grach komputerowych i serialach aktorskich.

W kreskówce Animaniacy, w jednym z odcinków opowiadających o Albercie Einsteinie bohaterowie zapisali na tablicy nazwę "acme" od tyłu tak, że literka "a" w słowie "emca" wyglądała jak liczba 2 i była zapisana w wykładniku. W ten sposób wg twórców animacji przez dostawienie znaku równości powstała słynna formuła E = mc2.[1]

Firma "Acme" pojawia się również w filmie "Kto wrobił Królika Rogera" Roberta Zemeckisa z 1988 roku.

Uwagi

  1. M.in. w filmach Cured Duck, Three for Breakfast.
  2. W odcinkach Reality Bites, Last Tap Dance in Springfield, The Day the Violence Died.
  3. przykładowo w filmie Wakacje Waltera, w scenie z komiwojażerem.

Przypisy

  1. Animaniacs - The ACME Song