Kaczor Donald

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy postaci. Zobacz też: Kaczor Donald (czasopismo).
Kaczor Donald
Głowa Kaczora Donalda widnieje na początku każdej kreskówki, w której jest głównym bohaterem
Głowa Kaczora Donalda widnieje na początku każdej kreskówki, w której jest głównym bohaterem
Pierwszy odcinek The Wise Little Hen
(9 czerwca 1934)
Twórca Walt Disney
Dick Lundy
Grany przez Stany Zjednoczone Clarence Nash
(1934-1985)
Stany Zjednoczone Tony Anselmo
(od 1985)
Polska Jarosław Boberek
Informacje
Imię i nazwisko Donald Fauntleroy Kaczor

Kaczor Donald (ang. Donald Duck) – bohater filmów animowanych i komiksów stworzony w 1934 przez Walta Disneya.

Wygląd[edytuj]

Humorystyczny wizerunek Kaczora Donalda na B-52 Stratofortress
Kaczor Donald jako jeden z Trzech Caballeros

Jest to antropomorficzna kaczka. Nosi niebieską marynarską koszulę i czerwoną muchę (czasem czarną).

Historia postaci[edytuj]

Kaczor Donald pierwszy raz pojawił się w filmie The Wise Little Hen (Mądra kurka) z cyklu Silly Symphonies 9 czerwca 1934. Filmową postać Donalda stworzył animator Dick Lundy. Jest podobna do swojego współczesnego wyglądu – ma takie same kolory, nosi tę samą marynarską koszulę i czapkę – jedynie dziób i stopy pierwowzoru były większe, a postawa bardziej kacza[potrzebny przypis].

Bert Gillett, reżyser filmu The Wise Little Hen, umieścił Donalda u boku Myszki Miki w filmie The Orphan's Benefit (Benefis dla sierot; 11 sierpnia 1934). Donald jest jednym z bohaterów, którzy występują na koncercie dla sierot. Recytuje wiersze, ale niegrzeczne sieroty ciągle mu przeszkadzają, co wywołuje u niego złość.

Kaczor Donald pojawiał się w wielu filmach z Myszką Miki, Minnie, Goofym i Pluto.

Postać Donalda przerobiono w 1937 – została nieco pogrubiona. Zaczął także występować we własnych filmach. Pierwszy z nich to Don Donald (9 stycznia 1937) w reżyserii Bena Sharpsteena; pojawia się w nim po raz pierwszy wątek miłości Donalda do Daisy (tu pod imieniem Donna). Siostrzeńcy Donalda, Hyzio, Dyzio i Zyzio pojawili się rok później (15 kwietnia 1938) w filmie Donald's Nephews (Siostrzeńcy Donalda) w reżyserii Jacka Kinga.

Podczas II wojny światowej Donald ubierany był w pidżamę o wzorze amerykańskiej flagi, z której zrobione są też zasłony w oknach. Film Der Fuehrer's Face dostał w 1942 roku Oscara w kategorii "krótkometrażowy film animowany"[1].

Inne filmy z tego okresu opowiadają o służbie Donalda w Armii USA jako podwładnego sierżanta Pete (Czarny Piotruś). Tytuły z tej serii:

Najsłynniejszy rysownik Kaczora Donalda – Carl Barks.
  • Donald Gets Drafted – 1 maja 1942
  • The Vanishing Private – 25 września 1942
  • Sky Trooper – 6 listopada 1942
  • Fall Out Fall In – 23 kwietnia 1943
  • The Old Army Game – 5 listopada 1943
  • Home Defense – 26 listopada 1943
  • Commando Duck – 2 czerwca 1944

Film Donald Gets Drafted pokazuje testy sprawnościowe bohatera przed wstąpieniem do armii. Według nich Donald ma płaskostopie i ślepotę barw – nie rozróżnia koloru niebieskiego i zielonego.

Wiele filmów powstałych po wojnie pokazuje Kaczora Donalda dręczonego przez innych bohaterów. Jest ustawicznie prześladowany przez swych siostrzeńców, Chipa i Dale’a – dwie wiewiórki, lub innych, np. niedźwiedzia czy mrówki. Disneyowscy autorzy wykorzystali m.in. klasyczne scenariusze Waltera Lantza, w których główny bohater sam jest prowodyrem takich zachowań.

Donald występował też w filmach edukacyjnych, np. Donald Duck in Mathmagic Land (Donald w Krainie Matemagii, 1959), w innych produkcjach Disneya, m.in. The Reluctant Dragon (O smoku, który nie chciał walczyć, 1941) oraz w widowisku telewizyjnym Disneyland (1959).

Odnotowuje się, że Kaczor Donald był bohaterem 176 dzieł kinowych.

Donald z komiksów[edytuj]

Według komiksów stworzonych przez Carla Barksa oraz Dona Rosę, Kaczor Donald urodził się w okolicach roku 1920 (według Rosy) lub około roku 1945, 13 czerwca, w piątek trzynastego (według Barksa) jako syn Hortensji McKwacz oraz Kaczora Kwaczymona. Według innej wersji Donald urodził się 16 września 1934 – wtedy po raz pierwszy Donald pojawił się na ekranach kin. Mieszka w Kaczogrodzie. W wieku ok. 30 lat przyjął do siebie trzech siostrzeńców o imionach Hyzio, Dyzio i Zyzio.

Donalda zawsze prześladuje pech, przez co nigdy nie może znaleźć pracy – przyczyną mógł być również brak talentów[2]. Zwykle bywa zadłużony oraz ścigany przez wierzycieli. Jego samochodem jest "trzystatrzynastka".

Jednym z rywali Donalda jest, wyśmiewający się z niego sąsiad, J. Jones. Waśnie i wojny sąsiedzkie z nim znane są w całym Kaczogrodzie. Innym rywalem Kaczora Donalda jest jego kuzyn Goguś Kwabotyn, wielki szczęściarz. Jego narzeczoną jest Daisy. W niektórych komiksach włoskich Donald po zapadnięciu zmroku przyjmuje postać zamaskowanego superbohatera (w polskiej wersji o imieniu Superkwęk), który broni mieszkańców Kaczogrodu przed czarnymi charakterami, używając niezwykłych urządzeń autorstwa Diodaka. W innych seriach komiksów jest członkiem tajnych organizacji KAWA (jako A-Te 7), CAP i Agencja (jako Doubleduck).

Donald ma też kuzyna Dziobasa, który jest wielkim fajtłapą i często doprowadza Donalda do furii. Czasami Donald przedstawiany jest również jako właściciel psa, Futrzaka (ang. Bolivar).

Najsłynniejsi twórcy komiksów z Kaczorem Donaldem to:

Donald w telewizji[edytuj]

Kaczor Donald na Hollywood Walk of Fame.

Kaczor Donald występuje w licznych krótkich filmach animowanych. W Polsce można go było do tej pory oglądać w seriach:

Kaczor Donald współcześnie[edytuj]

Postać Kaczora Donalda pojawia się zarówno w filmach archiwalnych, jak i w nowych produkcjach, np. w krótkometrażowym serialu Miki w szortach (2013). W komiksach, szczególnie włoskich, nie ma nawiązania do kreowanej przez Dona Rosę (pierwotnie przez Carla Barksa) tradycji wieku Donalda, czy jego rodziny i znajomych. Donald żyje w latach obecnych, z roku na rok jego wiek w komiksach się nie zmienia.

Kaczor Donald w Polsce[edytuj]

Kaczor Donald w Polsce występuje najczęściej w komiksach, jednak nie są one polskiego autorstwa. Tłumaczem większości nowych wydań różnych komiksów o Donaldzie jest Jacek Drewnowski. Głos pod postać Kaczora podkłada Jarosław Boberek, wcześniej robił to Mariusz Czajka. Czasami z różnych okazji (np. urodzin Donalda, jubileuszu czasopisma "Kaczor Donald" lub innego) odbywają się zloty fanów Donalda, z wieloma tematycznymi atrakcjami, zwane też "Zlotami Kaczkofanów".

Ostatnie dzieło telewizyjne z udziałem Donalda to emitowany na Disney Channel serial w animacji 2D "Cafe Myszka" (2001-2008) i w komputerowej wersji 3D Klub przyjaciół Myszki Miki (2006), ostatni film w animacji 2D to "Mickey, Donald i Goofy: Trzej Muszkieterowie" (2004) i w komputerowej wersji 3D Mickey: Bardziej Bajkowe Święta (2004).

Poniższa tabelka ukazuje historię publikacji komiksów z Donaldem w Polsce

Tytuł: Pierwszy numer w roku: Ostatni numer w roku: Częstotliwość ukazywania się: Numerów wydanych:
"Gazetka Miki" 1938 1939 tygodnik 22
"Mickey Mouse" 1990 1994 miesięcznik / dwutygodnik 57
"Donald Duck" 1991 1992 miesięcznik 23
"Donald i spółka" 1991 1994 miesięcznik 43
"Kaczor Donald i wehikuł czasu" 1991 1991 ukazały się tylko 2 tomy 2
"Komiks Gigant" 1992 2000 miesięcznik 52
"Kaczor Donald" 1994 ukazuje się do dzisiaj dwutygodnik 937
"Kaczor Donald - Wydanie Specjalne" 2000 2005 nieregularna 9
"Komiksowo" 2000 2004 tygodnik 227
"Komiksy z Kaczogrodu" 2001 2011 nieregularna 7
"Gigant Poleca" 2001 ukazuje się do dzisiaj 13 numerów w roku 188
"Kaczogród" 2004 2009 nieregularna 5
"Gigant Extra" 2005 2005 Ukazał się tylko jeden numer 1
"MegaGiga" 2006 ukazuje się do dzisiaj półrocznik 42
"Gigant Mamut" 2009 ukazuje się do dzisiaj półrocznik 21

Rodzina[edytuj]

 Osobny artykuł: Rodzina Kaczora Donalda.
 Osobny artykuł: Klan McKwacz.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Dane ze strony awardsdatabase.com
  2. Don Rosa w komiksie Kacze oko wskazał na "superwzrok" Donalda, rozpoznający bardzo małe szczegóły w różnych elementach (komiks znaleźć można w Kaczorze Donaldzie nr 38/1997).

Linki zewnętrzne[edytuj]