AMC Amitron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
AMC Amitron
AMC Electron
Ilustracja
AMC Amitron
Producent

American Motors

Projektant

Richard Teague

Zaprezentowany

Styczeń 1967

Okres produkcji

1967
1977

Miejsce produkcji

Stany Zjednoczone Kenosha

Dane techniczne
Segment

mikrosamochód

Typy nadwozia

3-drzwiowy hatchback

Napęd

przedni

Długość

2159 mm

Masa własna

499 kg

Liczba miejsc

3

AMC Amitronelektryczny mikrosamochód wyprodukowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo American Motors w 1967 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

AMC Electron

W drugiej połowie lat 60. XX wieku amerykański koncern American Motors zbudował mikrosamochód o nazwie AMC Amitron. W przeciwieństwie do niewielkich, konwencjonalnie napędzanych modeli Pacer i Gremlin, Amitron był zbudowanym w jednym egzemplarzu eksperymentalnym samochodem elektrycznym o awangardowo stylizowanej, jednobryłowej sylwetce autorstwa Richarda Teague'a[1].

AMC Amitron charakteryzował się relatywnie obszerną kabiną pasażerską, w stosunku do nieco ponad 2,1 metrowego nadwozia. W kabinie pasażerskiej wygospodarowano przestrzeń dla 3 pasażerów, których fotele umieszczono w szeregu obok siebie[2]. Każde z siedzisk wykonane było nie z pianki, lecz poduszek[3]. Ponadto, aby dostać się do kabiny pasażerskiej należało odchylić górną część nadwozia - Amitron nie był bowiem wyposażony w klasyczne otwierane drzwi[3].

Electron[edytuj | edytuj kod]

10 lat po premierze Amitrona, American Motors opracowało reinterpretację modelu pod nową nazwą AMC Electron. Model z 1977 roku zyskał m.in. lusterka boczne, wydajniejsze parametry układu napędowego, a także inne kolory nadwozia, zachowując jednocześnie kluczowe cechy wyglądu[4].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

AMC Amitron był samochodem elektrycznym, którego wyposażono w dwa 11 kg akumulatory niklowo-kadmowe oraz kolejne dwa ważące 34 kg akumulatory litowe. Łącznie 91-kilogramowy pakiet pozwalał na relatywnie duży zasięg na jednym ładowaniu, który według danych producenta wynosił maksymalnie ok. 240 kilometrów[5].

Amitron był samochodem o pionierskim znaczeniu z punktu widzenia rozwoju motoryzacji - jego układ hamulcowy został wyposażony w technologię rekuperacji, odzyskując energię podczas wytracania prędkości[3]. Z racji ówczesnego wczesnego stadium rozwoju, technologia ta na wdrożenie do produkcji seryjnej musiała czekać kolejne 40 lat przy okazji spopularyzowania się masowo produkowanych samocjodów elektrycznych i hybrydowych[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]