AMPB Skarabeusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
AMPB Skarabeusz
Ilustracja
Inne nazwy AMPB 4.0
Zaangażowani Studenckie Koło Astronautyczne
Cel misji University Rover Challenge
Cel misji European Rover Challenge
Orbita (docelowa, początkowa)
Czas trwania
Początek misji 2009
Wymiary
Masa aparatury naukowej (łazik) 50 kg

AMPB Skarabeusz (nazwa pełna: Automatyczny Marsjański Pojazd Badawczy Skarabeusz) – prototyp pojazdu marsjańskiego zaprojektowanego w 2009 roku przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.

AMPB Skarabeusz to rodzaj robota, który może poruszać się w trudnych warunkach Czerwonej Planety, prowadzić eksplorację jej powierzchni oraz realizować zadania podobne do tych, które wykonują roboty na innych planetach. Pojazd został skonstruowany z przeznaczeniem na zawody łazików marsjańskich University Rover Challenge oraz European Rover Challenge. Konkursy te mają na celu wyłonienie przyszłych twórców sukcesów w podboju Kosmosu. Jeżeli na zawodach URC polski Skarabeusz okaże się najlepszy, zostanie przedstawiony NASA (National Aeronautics and Space Administrationpol. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej), jako potencjalny projekt łazika marsjańskiego, który będzie miał szansę na wzięcie udziału w wyprawie na Marsa, a jego twórcy otrzymają wysokie honorarium.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Projekt Automatycznego Marsjańskiego Pojazdu Badawczego powstawał w kilku wersjach, od AMPB 1.0 do aktualnie (2014) rozwijanego AMPB 4.0. Konstrukcja łazika ewoluowała od wersji sześciokołowej po czterokołową z dwoma układami Ackermanna. Łazik wystąpił na zawodach URC 2009, w późniejszych edycjach tego konkursu nie udało się wystartować. Projekt został reaktywowany w 2013 roku – zmodernizowany Skarabeusz przygotowywany jest na zawody ERC 2014 oraz URC 2015.

Skarabeusz na konkursie URC 2009[edytuj | edytuj kod]

Polski robot zajął piąte miejsce na międzynarodowym konkursie University Rover Challenge 2009. Łazik, pomimo niedostarczenia go na czas w miejsce odbywania się zawodów (z powodu opóźnień związanych z dostarczeniem paczki z podzespołami elektronicznymi), zdobył uznanie jurorów. Wziął udział tylko w jednej z czterech konkurencji, uzyskując wynik 65 punktów.

Zespół URC 2009[edytuj | edytuj kod]

  • Koordynator: Sebastian Bartłomiej Rodak (SKA PW)
  • Archiwista: Mateusz Józefowicz (MSP)
  • Rzecznik prasowy: Łukasz Wilczyński (MSP)
  • Zespół projektowy: Mateusz Wolski (SKA), Bartłomiej Rodak (SKA PW), Daniel Śliwka (KNSPiW PW), Jarosław Lasecki (KNSPiW PW), Wojciech Głażewski (MSP).

Skarabeusz jako pojazd szynowy[edytuj | edytuj kod]

W 2014 roku Sekcja Pojazdów Szynowych SiMRail Koła Naukowego Mechaników Pojazdów wysnuła koncepcję przystosowania pojazdu AMPB Skarabeusz do jazdy po torze kolejowym o szerokości toru 750 mm i 1000 mm. SiMRail porozumiał się ze Studenckim Kołem Astronautycznym – plan zakłada wspólne uruchomienie (wrzesień 2014) i zmodernizowanie pojazdu (do wersji 4.0), tak, by mógł on służyć jazdom i po imitowanym Marsie, i po torze kolejowym (jako lekki ciągnik / pojazd inspekcyjny). Rozważane dalsze modyfikacje przystosowujące Skarabeusza do jazdy szynowej (niefunkcjonujące/zdejmowane do jazdy terenowej i na zawody) to m.in. własny agregat prądotwórczy oparty na silniku Wankla.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]