Przejdź do zawartości

Atman (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z ATM (przedsiębiorstwo))
Atman
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Adres

04-186 Warszawa
ul. Grochowska 21A

Data założenia

1987

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Sławomir Koszołko[1]

Przewodniczący rady nadzorczej

Scott Peterson[2]

Nr KRS

0000923206

Zatrudnienie

ok. 220 osób

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

36 183 500 zł w pełni opłacony

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Atman”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Atman”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Atman”
Ziemia52°14′13″N 21°07′00″E/52,236944 21,116667
Strona internetowa

Atman sp. z o.o. (dawniej ATM S.A.) – przedsiębiorstwo teleinformatyczne z siedzibą w Warszawie wywodzące się z założonej w 1987 spółki TTM Sp. z o.o. produkującej rejestratory lotnicze. W październiku 2021 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zatwierdził zmianę nazwy spółki z ATM S.A. na Atman sp. o.o. oraz zmianę numeru KRS.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Atman sp. z o.o. (dawniej ATM S.A.) jest właścicielem marki handlowej Atman, pod którą oferuje usługi w centrach danych oraz usługi telekomunikacyjne w oparciu o własne zasoby:

 • trzy własne centra danych o łącznej powierzchni ponad 19 400 m² i zasilaniu 73 MW:
  • Centrum Danych Atman Warszawa-1
  • Centrum Danych Atman Warszawa-2
 • ponad 5 040 km łączy międzymiastowych
 • bezpośrednie punkty styku z największymi sieciami internetowymi i telekomunikacyjnymi.

W 2023 roku profil działalności spółki to:

Centra Danych Atman Warszawa-1 i Warszawa-2 tworzą kampus neutralnych telekomunikacyjnie centrów danych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 • 1989 – przekształcenie TTM Sp. z o.o. w Przedsiębiorstwo Produkcyjne ATM (PP ATM Sp. z o.o.). Firma nadal zajmowała się elektroniką lotniczą (później jako ATM Przedsiębiorstwo Produkcyjne Sp. z o.o., spółka nadal działa w tejże branży).
 • 1991 – PP ATM Sp. z o.o. założyło Dział Zaawansowanych Systemów Komputerowych.
 • 1993 – PP ATM pod marką IKP (Internet Komercyjny w Polsce), jako pierwsze polskie prywatne przedsiębiorstwo oferowało komercyjny dostęp do Internetu, które od roku 1998 działało jako osobne przedsiębiorstwo pod firmą AToM S.A. Po fuzji z Internet Technologies część telekomunikacyjna była znana jako Internet Partners.
 • 1994 – Dział Zaawansowanych Systemów Komputerowych firmy PP ATM Sp. z o.o. zarejestrowano jako osobny podmiot gospodarczy – ATM Sp. z o.o., następnie w 1997 roku przekształcony – z zachowaniem ciągłości prawnej – w obecną formę spółki akcyjnej. W tym roku, przedsiębiorstwo zostało oficjalnym dystrybutorem konsol Super Nintendo, Game Boy i NES w Polsce[3] oraz przedsiębiorstwa Silicon Graphics[4].
 • 1999Internet Partners został sprzedany amerykańskiemu operatorowi Global TeleSystems, który kontynuował działalność przedsiębiorstwo pod firmą Internet Partners GTS. Przedsiębiorstwo połączyło się z operatorem Energis Polska. Przedsiębiorstwo Energis Polska GTS Internet Partners jest podmiotem niezależnym od spółki-matki.
 • 2001 – ATM S.A. uruchomiła własną telekomunikacyjną sieć światłowodową w Warszawie i rozpoczęła świadczenie usług operatorskich pod marką ATMAN. W tym roku rozpoczął się także rozwój Centrum Danych ATMAN.
 • 2004 – ATM S.A. została spółką publiczną, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
 • 2010 – spółka uruchomiła swój drugi obiekt kolokacyjny w Warszawie – Centrum Danych Thinx Poland (obecnie Centrum Danych Atman Warszawa-2). Thinx Poland był także punktem wymiany ruchu internetowego (obecnie działa pod nazwą Thinx IX).
 • 20 kwietnia 2012 – Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło uchwałę zatwierdzającą podział ATM poprzez przeniesienie części majątku na spółkę ATM Systemy Informatyczne S.A. W konsekwencji podziału ATM kontynuuje pod marką Atman działalność telekomunikacyjną, chociaż głównie zajmuje się usługami we własnych centrach danych. Działalność związana z integracją systemów komputerowych jest prowadzona przez Atende S.A. (dawniej ATM Systemy Informatyczne S.A.). Podział ATM S.A. połączony był z wprowadzeniem ATM Systemy Informatyczne S.A. (Atende S.A.) na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
 • 19 października 2020 – ATM S.A. przestała być spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zgodnie z decyzją Zarządu Giełdy z 13 października 2020[5].
 • 5 października 2021 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego zatwierdził zmianę nazwy spółki z ATM S.A. na Atman sp. z o.o. i zmianę numeru KRS.

Geneza nazwy marki Atman[edytuj | edytuj kod]

Nazwa jest połączeniem nazwy przedsiębiorstwa (ATM) oraz MAN, czyli światłowodowej sieci miejskiej, która została zbudowana w 2001 w Warszawie przez ATM. Początkowo sieć nazywała się ATMAN, natomiast w późniejszym okresie przekształciła się w główną markę handlową firmy – Atman.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Zespół Zarządzający. Atman. [dostęp 2023-01-05]. (pol.).
 2. Rada Nadzorcza Atman sp. z o.o. Atman. [dostęp 2023-01-05]. (pol.).
 3. Nintendo jest już w Polsce. „Bajtek”. 111, s. 9, listopad 1994. Bajtek. 
 4. ATM. „Videoman”. 12/1994, s. 37. Roko. 
 5. GPW: w sprawie wycofania z obrotu akcji spółki ATM S.A.. [w:] Polska Agencja Prasowa [on-line]. pap.pl, 13 października 2020. [dostęp 2020-11-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]