AZS-AWF Poznań

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
KS AZS-AWF Poznań
Klub Sportowy AZS-AWF przy Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Data założenia 24 maja 1976
Prezes Jarosław Janowski
Wiceprezes Jacek Adrian
Jacek Biernacki
Jacek Jóźwiak
Dyrektor Sportowy Józef Ślusarek
Sekcje sportowe:

akrobatyka sportowa
hokej na trawie
judo
kajakarstwo
lekka atletyka
piłka wodna
pływanie synchroniczne
szermierka
triathlon
wioślarstwo

Siedziba klubu:
ul. św. Rocha 9
61-135 Poznań
Strona internetowa klubu

KS AZS-AWF Poznań – wielosekcyjny uczelniany klub sportowy działający przy Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Formalne utworzony został w dniu 24 maja 1976 roku - wtedy uczelniany klub AZS działający przy AWF-ie przekształcono w klub wyczynowy posiadający własną osobowość prawną. W rzeczywistości jednak towarzyszyło temu odgórnie narzucone przez GKKFiT wcielenie sekcji wyczynowych powstałego w 1919 roku klubu środowiskowego AZS Poznań[1].

Zespoły ligowe[edytuj | edytuj kod]

AZS-AWF Poznań – kobieca drużyna siatkarska. W sezonie 2002/2003 srebrne medalistki mistrzostw Polski, występujące przez wiele sezonów w PlusLidze Kobiet.

 Osobny artykuł: AZS AWF II Poznań.

AZS-AWF II Poznań – kobieca drużyna siatkarska. Występowała w II lidze.

AZS-AWF Poznań – męska drużyna siatkarska.

AZS-AWF Poznań - kobieca drużyna piłki ręcznej. Sekcja została reaktywowana po kilku latach przerwy we wrześniu 2006, jako MKS Malta Poznań. W sezonie 2006/2007 drużyna, pod wodzą trenera Stanisława Igela, występowała w I grupie II ligi, kończąc rozgrywki na 2 miejscu, a w sezonie 2007/2008 powtórzyła to osiągnięcie.

Z początkiem 2008 sekcja została przejęta przez Klub Sportowy AZS AWF Poznań i już w sezonie 2008/2009 – w wyniku reorganizacji rozgrywek – wywalczyła awans do I ligi grupy A.

Sekcja jest organizatorem cyklicznych turniejów, m.in. Międzynarodowego Wiosennego Turnieju Piłki Ręcznej Kobiet, Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej Plażowej "Reflex Cup" oraz Nocnego Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej Plażowej "Reflex Cup Night".

W skład sekcji wchodzi również zespół piłki ręcznej plażowej – Pyrki AZS AWF Poznań, który wywalczył tytuły Mistrza Polski w 2007 i 2008 oraz zdobył Puchar Polski w 2008.

Sekcja wioślarska[edytuj | edytuj kod]

Istnieje od 1919 roku - początkowo jako sekcja środowiskowego klubu AZS Poznań. Na skutek reformy sportu, wdrażanej odgórnie przez GKKFiT, w roku 1979 sekcję przejął AZS-AWF Poznań, utworzony w celu przejęcia lokalnych akademickich sekcji wyczynowych.

 Osobny artykuł: AZS-AWF Poznań (wioślarstwo).

Sekcja kajakowa[edytuj | edytuj kod]

Założona w 2010 roku przez Macieja Wyszkowskiego oraz Dawida Gluzę sekcja liczyła w kwietniu 2011 roku kilkudziesięciu członków. Zajęcia sekcji dobywają się na Torze Regatowym Malta w Poznaniu. Trenerzy sekcji to Dawid Gluza (szkolenie kanadyjkarzy), Maciej Wyszkowski (szkolenie kajakarzy i kajakarek) oraz Marzena Wyszkowska (Michalak) (szkolenie wstępne).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryszard Wryk, 90 lat Akademickiego Związku Sportowego w Poznaniu, Poznań 2009, s. 48, ​ISBN 978-83-7510-485-1

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]