Abalone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Abalone
Ilustracja
Abalone
Liczba graczy 2
Zalecenia wiekowe 8+
Czas przygotowania krótkie
Czas gry 10-60 minut
Złożoność reguł niskie
Elementy strategii duże
Wymagane umiejętności strategiczne myślenie
Losowość brak

Abalone – logiczna gra planszowa dla dwóch graczy. Dwóch graczy zasiada do sześciokątnej planszy z wgłębieniami, w której umieszcza się po 14 białych kul i 14 czarnych. Gracze na przemian popychają swoje kule tak, aby ostatecznie wypchnąć poza planszę 6 kul przeciwnika. Przepycha się 1, 2 lub 3 swoje bile (znajdujące się w jednej linii) do przodu, do tyłu lub na boki, przy czym 2 moje bile mogą popchnąć 1 bilę przeciwnika, 3 moje bile mogą popchnąć do 2 bil przeciwnika.

Historia powstania[edytuj | edytuj kod]

Laurent Levi i jego przyjaciel, Michael Lalet, pracowali w centrum informatycznym, gdzie projektowali gry komputerowe. Często odwiedzał ich syn kolegi, który pewnego dnia poskarżył się im na brak przyjaciół, z którymi mógłby spędzać czas. Laurent i Michael obiecali chłopcu, że specjalnie dla niego wymyślą grę. W nazwie zawarte jest przesłanie gry:

ab to łaciński przedrostek oznaczający nigdy, alone w języku angielskim znaczy sam.

Pomysł stworzenia gry Abalone zrodził się w 1988 r. Powstała firma Abalone, która pierwszą grę wyprodukowała we wrześniu 1989 r. Zaczęło się od Międzynarodowego Festiwalu Gier w Cannes, gdzie Abalone zyskała miano gry dziesięciolecia. W kolejnych latach Abalone została spopularyzowana na pięciu spośród siedmiu kontynentów – od Austrii, Włoch, Hiszpanii, poprzez Japonię i Koreę, aż po Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]