Abdul Ghani Beradar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Abdul Ghani
عبدالغنی برادر
Beradar
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 września 1968
Weetmak

Przebieg służby
Lata służby

1994–

Formacja

 Talibowie

Główne wojny i bitwy

wojna w Afganistanie

Mułła Beradar (od ang. Brother – Brat), właściwie Abdul Ghani (paszto ‏عبدالغنی برادر‎; ur. 1968) – członek rady kierowniczej i jeden z najważniejszych dowódców afgańskich talibów, w ostatnim okresie życia uznawany był za człowieka drugą najważniejszą osobę w szeregach organizacji, był ostatnim żyjącym spośród założycieli ruchu talibów, oraz szwagrem przywódcy religijnego ugrupowania, mułły Mohammada Omara.

Pochodził z arystokratycznego plemienia Popalzajów. Był jednym z inicjatorów powstania ruchu talibów w 1994 r., a po przejęciu przez nich władzy w Afganistanie pełnił funkcję szefa służb bezpieczeństwa, wiceministra obrony, szefa wywiadu, a także gubernatora prowincji Herāt znajdującej się przy granicy z Iranem.

Po interwencji wojsk koalicji amerykańskiej w Afganistanie w 2001 r., zbiegł do Pakistanu gdzie został członkiem dziesięcioosobowej rady dowódczej talibów powołanej przez mułłę Omara.

W 2005, amerykański wywiad ustalił, że w razie ewentualnej śmierci Mohammada Omara, to właśnie Brodar byłby jego najprawdopodobniejszym następcą.

Według informacji podanych przez afgańskie Ministerstwo Obrony, mułła Brodar miał zginąć 30 sierpnia 2007, w wyniku wybuchu bomby. Do zdarzenia doszło po wieczornym ataku grupy talibańskich partyzantów na kolumnę wojsk rządowych, które wezwały lotnicze wsparcie. Amerykańskie samoloty wytropiły, a następnie zbombardowały uciekających zamachowców wśród których według informacji podsłuchanych przez afgańskie wojsko znajdował się właśnie Brodar. Strona talibańska nie zaprzeczała oficjalnym doniesieniom. Jak się później okazało, Brodar przeżył atak.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wojciech Jagielski, Śmierć taliba numer 2, w: „Gazeta Wyborcza”, 31 sierpnia 2007.
  • Internetowy Portal Informacyjny Wiadomości.Onet.pl (PAP, ML /30.08.2007 12:45).