Abraham Icek Tuschinski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abraham Icek Tuschinski (Tuszyński) (ur. 14 maja 1886 r. w Brzezinach, zm. 17 września 1942 w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau) – właściciel kin, twórca słynnego Tuschinski Theater w Amsterdamie.

Urodził się w polsko-żydowskiej rodzinie w Brzezinach koło Łodzi. W roku 1904 zdecydował się emigrować do Stanów Zjednoczonych jednak w trakcie podróży zrezygnował i osiedlił się w Rotterdamie gdzie w 1911 otworzył pierwsze kino Thalia. Później otworzył kolejne trzy Cinema Royal, Scala oraz Olympia. Jego marzeniem było stworzenie kina w Amsterdamie w najwyższym światowym formacie, co udało mu się osiągnąć 28 października 1921 roku otwierając Tuschinski-Theater. Budynek przy Reguliersbreestraat, który łączy w sobie wiele stylów architektonicznych zaprojektował Hijman Louis de Jong i do dziś jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Amsterdamu.

W roku 1923 Abraham Tuschinski otworzył jeszcze luksusowe kina Grand Theater w Rotterdamie oraz w 1928 Roxy Theater w Amsterdamie.

Podczas bombardowania Rotterdamu w maju 1940 wszystkie znajdujące się w tym mieście kina uległy kompletnemu zniszczeniu, natomiast kina w Amsterdamie zostały zamknięte w wyniku czego Tuschinski zbankrutował.

1 lipca 1942 roku został przewieziony do obozu przejściowego w Westerbork a następnie do obozu w Auschwitz gdzie 17 września tegoż roku został zamordowany.