Absolute Power (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Absolute Power
Gatunek

komedia

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Mark Tavener(inne języki)

Główne role

Stephen Fry
John Bird

Liczba odcinków

12

Liczba serii

2

Produkcja
Reżyseria

John Morton(inne języki)
Tristram Shapeero(inne języki)

Scenariusz

Guy Andrews(inne języki)
Mark Lawson(inne języki)
Andrew Rattenbury(inne języki)

Muzyka

Ben Bartlett(inne języki)

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Wielka Brytania

Data premiery

10 listopada 2003

Stacja telewizyjna

BBC Two

Lata emisji

20032005

Absolute Power (pol. Władza absolutna) – brytyjski serial komediowy wyprodukowany przez BBC i emitowany po raz pierwszy w latach 2003–2005 na antenie BBC Two. Zrealizowano dwanaście odcinków podzielonych na dwie serie. W rolach głównych występowali Stephen Fry i John Bird.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w londyńskiej firmie public relations Prentiss McCabe, będącej jedną z najbardziej renomowanych i skutecznych tego rodzaju instytucji na rynku. Firma zajmuje się promocją swoich klientów w mediach, przy czym wachlarz jej zleceniodawców jest niezwykle szeroki i obejmuje obecnych, przyszłych i byłych celebrytów ze wszystkich dziedzin życia: sportowców, muzyków, aktorów, pisarzy, naukowców, polityków, a nawet duchownych. Na czele firmy stoją Charles Prentiss i Martin McCabe, uznawani powszechnie za fachowców równie skutecznych, co bezwzględnych i pozbawionych skrupułów. Pomaga im grupa młodych pracowników, prezentujących różne spojrzenia na kwestię zasad (lub ich braku), jakimi należy kierować się pracując w branży PR.

Główna obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Wersja radiowa[edytuj | edytuj kod]

Serial stanowi telewizyjną adaptację cyklicznego słuchowiska radiowego o tym samym tytule, emitowanego w latach 2000–2006 przez BBC Radio 4. Wersje radiową i telewizyjną łączy para głównych bohaterów (i odtwarzających ich role aktorów), a także ogólna koncepcja fabularna, jednak różni zarówno cała obsada drugoplanowa, jak i wiele istotnych szczegółów dotyczących postaci czy też działalności firmy, o której opowiada serial. Najważniejsza różnica wiąże się ze specjalizacją Prentiss McCabe – o ile w wersji radiowej zajmowała się ona głównie dyskretną działalnością na zlecenie polityków, w wersji telewizyjnej jest znaną agencją PR pracującą przede wszystkim dla celebrytów spoza polityki. Scenariusze wszystkich odcinków telewizyjnych zostały napisane od podstaw i jedynie sporadycznie wykorzystują wątki wymyślone wcześniej dla wersji radiowej. Choć twórca słuchowiska Mark Tavener(inne języki) jest wymieniany w serialu jako jego pomysłodawca, scenariusze napisali inni autorzy.

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Tytuł serialu pochodzi ze słynnego zdania brytyjskiego historyka i polityka Johna Actona: Power tends to corrupt, absolute power corrupts absolutely (każda władza deprawuje, a władza absolutna deprawuje absolutnie). Twórcy chcieli zwrócić w ten sposób uwagę na fakt, iż we współczesnym świecie władzę absolutną sprawują w gruncie rzeczy nie politycy, lecz media i blisko powiązana z nimi branża PR. Kolejne odcinki serialu dostarczają licznych przykładów na potwierdzenie tej tezy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]