Przejdź do zawartości

Stephen Fry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stephen Fry
Ilustracja
Stephen Fry (2016)
Data i miejsce urodzenia

24 sierpnia 1957
Hampstead, Londyn

Zawód

Aktor, komik, pisarz, prezenter

Współmałżonek

Elliott Spencer

Lata aktywności

od 1981

Faksymile
Podpis aktora
Strona internetowa
Głos Stephena Frya, nagrany w Nowym Jorku w 2014 roku

Stephen John Fry (ur. 24 sierpnia 1957 w Londynie) – brytyjski aktor i komik, pisarz i reżyser, grał między innymi Melchetta w serialu Czarna Żmija, Mycrofta Holmesa w filmie Sherlock Holmes: Gra cieni oraz władcę Esgaroth w filmach Hobbit: Pustkowie Smauga i Hobbit: Bitwa Pięciu Armii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny o mieszanych korzeniach. Ze strony ojca jego rodzina wywodzi się z hrabstw Kent i Cheshire, natomiast dziadkowie ze strony matki byli węgierskimi Żydami z miejscowości Šurany (obecnie na Słowacji)[1]. Ma starszego brata, Rogera, oraz młodszą siostrę – Joannę.

Jako nastolatek przebywał trzy miesiące w zakładzie karnym za posługiwanie się skradzioną kartą kredytową. Udało mu się jednak wrócić na dobrą drogę i ostatecznie w roku 1981 skończył anglistykę w Queens’ College na Uniwersytecie Cambridge[2]. Tam też poznał swojego wieloletniego współpracownika i przyjaciela Hugh Lauriego. Byli oni członkami Cambridge Footlights – jednego z najbardziej znanych brytyjskich teatrów studenckich – gdzie stawiali pierwsze kroki na scenie.

Występ w Czarnej Żmii był jego pierwszą dużą rolą telewizyjną. Po zakończeniu serialu on i Laurie otrzymali szansę na samodzielne zaistnienie na małym ekranie. Program A Bit of Fry and Laurie, w którym odgrywali napisane przez siebie skecze, był wysoko oceniany przez krytyków i doczekał się łącznie czterech serii. Równocześnie obaj grali w tytułowych rolach w serialu kostiumowym Jeeves and Wooster.

Od połowy lat 90. Fry skupił się bardziej na pracy w filmie, występując m.in. w takich obrazach jak Przyjaciele Petera, Wilde. Historia pisarza, Spice World, Adwokat, Odkrycie nieba, Rozwód po francusku, Gosford Park, Autostopem przez galaktykę czy V jak vendetta. W 2003 premierę miał jego całkowicie autorski, włączając w to reżyserię, film Bright Young Things. W ostatnich latach Fry powrócił także do telewizji, grając główną rolę w sitcomie Władza absolutna i prowadząc program rozrywkowy w konwencji teleturnieju z udziałem gwiazd QI. W latach 2000–2006 był stałym prowadzącym rozdania nagród filmowych BAFTA.

Oprócz działalności w telewizji i filmie Fry regularnie pisuje w czasopismach. Opublikował cztery powieści i autobiografię Moab Is My Washpot.

Inny obszar jego aktywności to działalność polityczna i dobroczynna. Przez wiele lat wspierał Partię Pracy, jest także bliskim współpracownikiem księcia Karola w jego organizacji charytatywnej Prince’s Trust. Był jednym z gości zaproszonych na prywatne przyjęcie weselne księcia po jego ślubie z Camillą Parker Bowles. Był także świadkiem na ślubie Rowana Atkinsona oraz ojcem chrzestnym wszystkich trojga dzieci Hugh Lauriego. W 2007 Kancelaria Premiera Wielkiej Brytanii opublikowała na swojej stronie internetowej plik audio z rozmową na temat polityki, kultury i tego, co dzisiaj znaczy pojęcie brytyjskość, jaką Fry przeprowadził z premierem Tonym Blairem.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • The liar, 1993 (Blagier, przeł. Małgorzata Tyszowiecka, 2000)
 • The hippopotamus, 1994 (Hipopotam, przeł. Przemysław Znaniecki, 1995)
 • Making History, 1997
 • Moab is my washpot: an autobiography, 2000
 • The stars' tennis balls, 2000 (w Stanach Zjednoczonych pod zmienionym tytułem Revenge: A Novel)
 • The ode less travelled: unlocking the poet within, 2005
 • The Fry Chronicles, 2010

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele lat Fry ukrywał swoją orientację homoseksualną[3] oraz fakt, iż cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową.

W połowie lat 90. przeszedł bardzo poważne załamanie nerwowe, podczas którego rozważał m.in. popełnienie samobójstwa. Dopiero 11 lat później zdecydował się publicznie opowiedzieć o swoich kłopotach ze zdrowiem psychicznym. We wrześniu 2006 na antenie BBC Two pokazano film dokumentalny Stephen Fry: Sekretne życie z depresją maniakalną, w którym wspomina własne doświadczenia oraz rozmawia z innymi chorymi i specjalistami zajmującymi się leczeniem choroby.

Fry jest prezesem organizacji pozarządowej Mind, zajmującej się wspieraniem osób z problemami psychicznymi i kampaniami na rzecz zwiększania społecznej świadomości na temat chorób psychicznych.

Jego partnerem życiowym przez 15 lat był Daniel Cohen[4]. W 2015 roku Fry wstąpił w związek małżeński z brytyjskim komikiem Elliottem Spencerem.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2009 roku Fry w wywiadzie dla programu Channel 4 News, mówiąc na temat listu otwartego przeciw sojuszowi brytyjskich Torysów i polskiego Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim, zasugerował, że Polacy mieli współudział w zbrodni holocaustu oraz że obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau został nieprzypadkowo wybudowany w okupowanej Polsce[5][6]. Spotkało się to z bardzo ostrą reakcją m.in. Ambasady RP w Londynie, która w specjalnym oświadczeniu uznała tego rodzaju wypowiedzi za błędne i szkalujące[7].

Kilka dni później w jednej z wiadomości opublikowanych w portalu Twitter Fry stwierdził, iż mógł wyrazić się lepiej i żywi do Polaków wyłącznie sympatię i szacunek[8]. 19 października Fry zamieścił znacznie bardziej obszerne przeprosiny na swojej stronie internetowej. Uznał w nich, iż jego wypowiedź była idiotyczna, ignorancka i obraźliwa. Nazwał ją także śmieciowatą, tanią i obraźliwą uwagą, której od tamtej pory wciąż żałuję. Wyraził także żal, iż zabrakło mu rozumu, stylu, wdzięku i jaj, aby złożyć swoje oficjalne przeprosiny wcześniej, np. podczas wywiadu dla polskich mediów, o który był wielokrotnie proszony, lecz odmawiał[9][10].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Fry jest laureatem licznych plebiscytów i nagród branżowych. W 2005 znalazł się wśród 50 najwybitniejszych brytyjskich komików w głosowaniu przeprowadzonym wśród osób związanych ze sztuką kabaretową. W 2006 był pierwszy w plebiscycie Najinteligentniejsza osobowość telewizyjna tygodnika Radio Times, szósty w plebiscycie BBC Żyjąca ikona oraz dziewiąty w głosowaniu na największą gwiazdę telewizji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. I saw hate in a graveyard - Stephen Fry (ang.)
 2. Eminent Alumni ↓.
 3. Born to be Wilde. The Sunday Herald, 2003-09-28. [dostęp 2008-09-03]. (ang.).
 4. Gerard Gilbert, Stephen Fry: A restless soul [online], The Independent, 20 września 2004 [dostęp 2009-07-06] [zarchiwizowane z adresu 2009-05-29] (ang.).
 5. telegraph.co.uk: Stephen Fry’s slur against Polish Catholics: 'remember which side of the border Auschwitz was on'. [dostęp 2009-10-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (11 października 2009)]. (ang.).
 6. Brytyjski komik oskarża Polaków - Polska ambasada protestuje. tvn24.pl. [dostęp 2020-02-15].
 7. „Auschwitz nie po polskiej stronie granicy” [online], fakty.interia.pl, 7 października 2009 [dostęp 2009-10-12] [zarchiwizowane z adresu 2009-10-10].
 8. Stephen Fry: Post nr 4737863852. Twitter.com. [dostęp 2009-10-12].
 9. Brytyjski komik przeprosił Polaków – Najważniejsze informacje – Informacje - portal TVN24.pl - 20.10.2009. [dostęp 2009-10-20].
 10. Poles, Politeness and Politics in the age of Twitter « The New Adventures of Stephen Fry. [dostęp 2009-10-20].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Eminent Alumni. Queens’ College, Cambridge. [dostęp 2017-07-11]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]