Achtopol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Achtopol
Ilustracja
Państwo  Bułgaria
Obwód Burgas
Kmet Biser Kolew
Wysokość 0 m n.p.m.
Populacja (2004)
• liczba ludności

1320
Nr kierunkowy 0550
Kod pocztowy 8280
Tablice rejestracyjne PB
Położenie na mapie Bułgarii
Mapa lokalizacyjna Bułgarii
Achtopol
Achtopol
Ziemia 42°06′N 27°57′E/42,100000 27,950000
Strona internetowa
Portal Portal Bułgaria
Ahtopol old wooden house IFB.JPG

Achtopol (bg. Ахтопол, gr. Αγαθούπολις, Agathoúpolis) – miasto-kurort w południowo-wschodniej Bułgarii, nad Morzem Czarnym.

Miasto leży w miejscu starożytnego osadnictwa trackiego. Prawdopodobnie zostało skolonizowane w VI wieku p.n.e. Rzymianie nazywali je Peronticus. Gdy bizantyjski przywódca Agathon odbudował miasto po inwazjach barbarzyńców, nadał mu swoje imię – Agathopolis.

W średniowieczu miasto często zmieniało przynależność państwową – należało na przemian do Bizancjum i Cesarstwa Bułgarskiego. Pod koniec XIV wieku zostało zajęte przez wojska Imperium osmańskiego, i zmieniło nazwę na Ahtenbolu. Wiele razy zostało spalone i zrujnowane przez piratów - po raz ostatni w 1918. Z dawnych czasów w mieście pozostały jedynie ruiny fortecy (mury sięgają 8 metrów wysokości i 3,5 metra grubości), XII-wieczny monastyr pod wezwaniem św. Janiego i fontanna z pomnikiem jeźdźca. Kolejną atrakcją turystyczną jest Cerkiew Wniebowstąpienia z 1796 roku.

Po wojnach bałkańskich, kiedy terytorium zostało przekazane Bułgarii przez Imperium Osmańskie, Grecy, którzy stanowili najliczniejszą część populacji miasta, opuścili je i zostali zastąpieni przez bułgarskich uchodźców z Wschodniej Tracji.

W 1975 roku nagrywane były tam sceny do filmu Smuga cienia Andrzeja Wajdy z Markiem Kondratem w roli głównej.