Action research

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Action research (pol.: badanie w działaniu[1]) – zbiór metod badawczych, których wspólną właściwością jest uznanie najwyższej kompetencji członków danej społeczności do rozumienia jej prawideł. Przedstawiciele nurtu AR przede wszystkim starają się zrozumieć osoby w danej organizacji lub środowisku, a nie narzucić im swoje poglądy[2]. W przypadku działalności społecznej sprowadza się to do pomagania społecznościom w radzeniu sobie z problemami tak definiowanymi, jak sama społeczność je postrzega (zamiast klasycznego decydowania, co jest problemem i wymyślania rozwiązań za nich). W przypadku działalności naukowej polega na rezygnacji z teoretycznych modeli badawczych i na uznaniu wyższej kompetencji badanej zbiorowości do definiowania, co jest dla niej ważne. Z uwagi na zbieżności metodyczne AR często kojarzony jest z metodami jakościowymi, choć nie jest z nimi doktrynalnie związany.

Do najbardziej znanych na świecie przedstawicieli action research zaliczyć można Paulo Freire, Davida Schöna, Davydda Greenwooda, Kurta Lewina.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alan Twelvetrees, Pracując ze społecznością, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa, 2014, s.65, ​ISBN 978-83-7689-244-3
  2. Aleksander Chrostowski, Dariusz Jemielniak: Skuteczne doradztwo strategiczne: metoda Action Research w praktyce. Warszawa: Poltext, 2011. ISBN 978-83-7561-180-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]