Adam Piasecki (przemysłowiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adam Antoni Piasecki
Król czekolady
Data i miejsce urodzenia

24 grudnia 1873
Bieganów

Data i miejsce śmierci

31 marca 1945
KL Bergen-Belsen

Miejsce spoczynku

zbiorowa mogiła

Zawód, zajęcie

cukiernik

Narodowość

polska

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Adam Antoni Piasecki (ur. 24 grudnia 1873 w Bieganowie w zaborze rosyjskim, zm. prawdopodobnie 31 marca 1945 w KL Bergen-Belsen) – polski przemysłowiec, cukiernik i działacz społeczny nazywany „Królem czekolady”, współtwórca istniejącego do dzisiaj przedsiębiorstwa cukierniczego Wawel.

Był synem dworskiego agronoma i wychowywał się w dworku w Bieganowie. W wieku 12 lat podjął praktykę cukierniczą w cukierni Mullewicza w Kielcach. Egzamin czeladniczy zdał w 1893 r., w Krakowie.

W 1898 r., założył przedsiębiorstwo cukiernicze, a następnie w 1910 r. uruchomił Krakowską Fabrykę Cukrów i Czekolady. Swój pierwszy sklep firmowy otworzył w kamienicy przy Rynku Głównym w Krakowie[1]. Był dyrektorem fabryki S.A. „A. Piasecki” w Krakowie[2].

Piasecki znany był też jako działacz społeczny i patriotyczny, w czasie I wojny światowej wspierał swoimi wyrobami walczących żołnierzy, a także przekazał znaczne datki na organizację plebiscytu na Śląsku. Wsparł finansowo odnowę Wawelu.

Zginął w niemieckim obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen, prawdopodobnie w czasie ewakuacji więźniów. Pochowany w zbiorowej mogile.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman Wieczorkiewicz: Krakowska siła tradycji (pol.). portalspozywczy.pl, 2008-11-03. [dostęp 2009-01-25].
  2. a b M.P. z 1931 r. nr 260, poz. 346 „za zasługi na polu rozwoju przemysłu krajowego i pracy filantropijnej”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]