Adam Rąpalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Rąpalski
Data i miejsce urodzenia

19 lipca 1944
Kraków

Data śmierci

4 października 2019

Zawód, zajęcie

plastyk, muzealnik

Odznaczenia
Krzyż Wolności i Solidarności Order Świętego Sebastiana

Adam Rąpalski (ur. 19 lipca 1944 w Krakowie, zm. 4 października 2019) – polski artysta plastyk, muzealnik oraz działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był absolwentem Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1970 roku był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, gdzie od 1980 roku brał udział w tworzeniu struktur NSZZ „Solidarność”. Został wybrany na przewodniczącego Komitetu Założycielskiego NSZZ Projektantów Wzornictwa Przemysłowego „Solidarność”, a następnie na przewodniczącego Komisji Zakładowej ZPAP Okręgu Krakowskiego związku. Po ogłoszeniu stanu wojennego kontynuował pracę w tajnych strukturach „Solidarności” w ZPAP, zajmując się m.in. projektowaniem znaczków, kalendarzy, afiszy i ulotek oraz pomagając przy emisjach radia „Solidarność”. W 1982 roku założył przy ul. Łobzowskiej 6 w Krakowie antykwariat "Galicja", który stał się punktem kontaktowym opozycji oraz miejscem kolportażu podziemnej prasy i wydawnictw. Adam Rąpalski był również członkiem Towarzystwa im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu oraz krakowskiej Regionalnej Komisji Wykonawczej – Solidarność Małopolska. Nawiązał również współpracę z Niezależnym Ruchem Kombatantów Armii Krajowej. Działalność ta spowodowała, że był rozpracowywany przez Wydział III Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w ramach akcji „Działacze”, gdzie w dniu 5 kwietnia 1982 roku zarejestrowano go jako wroga ustroju.

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

W 1989 roku był członkiem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Rok później współorganizował wystawę pt. "Nasza droga do Niepodległości", otwarta w budynku dawnego Muzeum Lenina przy Topolowej 5. Stała się ona zaczątkiem powstania krakowskiego Muzeum Armii Krajowej, otwartego w 2000 roku. Adam Rąpalski objął stanowisko pierwszego dyrektora placówki, którą to funkcję pełnił do końca czerwca 2013 roku.

W 2017 roku otrzymał portugalskie odznaczenie prywatne Order Świętego Sebastiana[1], a w 2018 roku Krzyż Wolności i Solidarności.

Został pochowany na krakowskim cmentarzu Prądnik Czerwony (Batowickim) (kw. XII-1-17)[2].

Grób Adama Rąpalskiego na Cmentarzu Prądnik Czerwony

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. portugalski Rycerski Order św. Sebastiana dla sześciu Polaków. dzieje.pl, 18 kwietnia 2017. [dostęp 2020-03-20].
  2. Lokalizator Grobów - Zarząd Cmentarzy Komunalnych [online], zck-krakow.pl [dostęp 2021-07-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]