Antykwariat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warszawski antykwariat

Antykwariat (od łac. antiquarius – osoba zajmująca się starożytnościami) – firma zajmująca się handlem starymi przedmiotami, mającymi wartość historyczną, estetyczną lub materialną; sklep oferujący antyki bądź książki (głównie używane).

Do przedmiotów tych należą książki, obrazy, rzeźby, meble, stare pocztówki, ryciny, grafiki, rękopisy, wyroby artystyczne, stare gry komputerowe zapisane na oryginalnych nośnikach, numizmaty itp.

Rozkwit antykwariatów przypada na wiek XVI i XVII (gł. Włochy, Holandia) oraz, później, XVIII (gł. Francja i Anglia), choć antykwariaty pojawiały się już we Florencji na początku XV wieku[potrzebny przypis].

W Polsce pierwsze antykwariaty istniały już w okresie oświecenia, jednak dopiero w XIX i XX wieku rozpowszechniły się na terenie całego kraju. W drugiej połowie XX wieku antykami w Polsce handlowała głównie Desa; stan taki trwał do lat 90., kiedy to nastąpił rozkwit prywatnych antykwariatów.

Osoba prowadząca antykwariat to antykwariusz.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik terminów artystycznych i architektonicznych. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011, s. 16, seria: Historia Sztuki. Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-83-62095-59-9.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]