Adam Sikora (1846–1910)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy działacza społecznego. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Adam Sikora
Ilustracja
Adam Sikora
Data i miejsce urodzenia 21 grudnia 1846
Żuków Górny
Data i miejsce śmierci 26 lipca 1910
Budapeszt

Adam Sikora (ur. 21 grudnia 1846 w Żukowie Górnym, na Zaolziu, zm. 26 lipca 1910 w Budapeszcie) – polski działacz społeczny, filantrop – fundator parku w Cieszynie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem poety urodzonego w Jabłonkowie Adama Sikory. Absolwent gimnazjum w Cieszynie, pracował jako księgarz, a później księgowy w Towarzystwie Oszczędności i Zaliczek. Należał m.in. do Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego oraz Czytelni Polskiej.

Był jednym ze współzałożycieli regionalnego koła Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Cieszynie. 24 października 1891 roku uczestniczył w pierwszym walnym zebraniu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Cieszynie, którego został skarbnikiem[1].

W 1909 wydał oszczędności swojego życia (15000 koron) na zakup ziemi na granicy Cieszyna i Sibicy. Przeznaczył ją polskim organizacjom młodzieżowym do urządzania imprez oraz Macierzy na „ogródek jordanowski”. W ten sposób powstał park nazwany imieniem Sikory. Sam fundator nie doczekał otwarcia parku, bowiem zmarł nagle w Budapeszcie w 1910 roku i tam został pochowany. Był człowiekiem wyjątkowo skromnym, nigdy nie zabiegał o zaszczyty i honory. Był na to za szlachetny i za wielki. Jego dewizą, którą często powtarzał, były słowa: „u nas trzeba więcej pracować, a mniej mówić.”

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W 1936 Adamowi Sikorze poświęcono obelisk (zniszczony przez niemieckich okupantów), a w 1989 roku, w 80. rocznicę powstania Parku, koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie ufundowało tablicę pamiątkową poświęconą Adamowi Sikorze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Golec J., Bojda S., Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, t. 1, Cieszyn 1993, s. 238.
  • Jerzy Szczurek: Jednodniówka z okazji 40 lecia „Sokoła” w Cieszynie. Cieszyn: Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Cieszynie, 1931.
  • „Poseł Ewangelicki”, 30 lipca 1910, nr 31, str. 5
  • Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, Leksykon Polaków w Republice Czeskiej i Republice Słowackiej, Tom 1, Opole 2012, cz.4, str. 291.