Adrian Lamo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adrian Lamo
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 lutego 1981
Boston
Zawód haker, cracker

Adrian Lamo (ur. 20 lutego 1981 w Bostonie) – jeden z najbardziej znanych członków społeczności hakerów i równocześnie jeden z najsławnieszych crackerów.[1] Opinii publicznej najbardziej znany jest z licznych włamań do systemów komputerowych takich instytucji i firm jak Yahoo!, AOL Time Warner, MCI WorldCom, Microsoft, National Security Agency i The New York Times[2][3]. W społeczności hakerów postrzegany jest przez niektórych jako jeden z najlepszych specjalistów od wykrywania zależności między pozornie niezwiązanymi z sobą zdarzeniami w złożonych sieciach komputerowych. Choć jego dążenia dotyczyły głównie bezpieczeństwa komputerowego, uważa, że te same słabostki dające mu możliwość ciągłego włamywania się do systemów, znajdują się także w innych niezwiązanych z komputerami aspektach świata.

Quote-alpha.png
To ma mniej wspólnego z technologią, a więcej z religią i filozofią

Lamo nazywany jest często "bezdomnym hakerem", który to tytuł otrzymał w związku ze swoim cygańskim stylem życia. Lamo mieszkał jako dziki lokator w opuszczonych budynkach, często zmieniał miejsce pobytu, podróżując po całych Stanach Zjednoczonych pociągami i autobusami, z dobytkiem mieszczącym się w jednym plecaku. Lamo prowadził swoje poszukiwania słabych punktów w sieciach komputerowych z kafejek internetowych, komputerów w bibliotekach i na uniwersytetach.

Mimo że przeprowadzał oceny bezpieczeństwa sieci dla kilkunastu dużych firm i instytucji, zawsze odmawiał pobierania pieniędzy za swoje usługi. Zapytany przez media, czy kiedykolwiek przyjął zapłatę od swoich klientów, wyjaśnił że raz, w trakcie pracy dla Excite@Home, przyjął butelkę wody mineralnej za 50 centów, bo bardzo chciało mu się pić.

W wywiadzie z Kevinem Poulsenem, zamieszczonym na stronie internetowej SecurityFocus 26 marca 2002 r., Lamo przyznał się do włamania do komputerów New York Times. Po zapoznaniu się z tym artykułem[potrzebny przypis] New York Times wniósł oskarżenie i w maju 2002 r. prokurator federalny z Nowego Jorku rozpoczął dochodzenie, a sierpniu 2003 roku[4] wystawił za Adrianem Lamo list gończy. Po kilku dniach ukrywania się 9 września w Sacramento Lamo dobrowolnie oddał się w ręce oficerów FBI. 8 stycznia 2004 r. rozpoczął się proces o popełnienie przez Lamo "przestępstwa komputerowego", a 15 stycznia 2004 r. sąd skazał go na 24 miesięcy dozoru sądowego i 6 miesięcy aresztu domowego.

W trakcie odbywania kary Lamo zajął się dziennikarstwem i fotografiką. Jako powód takiej zmiany zainteresowań podał:

Quote-alpha.png
Zawsze chciałem zmieniać to co ciemne i niejasne w przezroczyste i jasne, po to aby zrozumieć, uchwycić chwile, kiedy rzeczy nabierają sensu.

Aktualnie pisuje on artykuły dla gazety "American River Current" z siedzibą w Sacramento oraz okazjonalnie dla innych czasopism w USA.

Krytycy często określają Lamo jako poszukiwacza taniej popularności lub po prostu zwykłego przestępcę. Sam Lamo systematycznie odmawia jakichkolwiek komentarzy na temat swojej działalności i nie zajmuje się publicznym odpieraniem ataków na swoją osobę. Jego jedyną odpowiedzą na zarzuty, że jego wypowiedzi i publikacje sztucznie upiększają zwykłe przestępstwa było stwierdzenie:

Quote-alpha.png
Zamiast mówić o sobie lub swojej działalności, wolę aby moje działania mówiły same za siebie.

Prace Lamo są w większości nieopublikowane, jednak krążą wśród małej grupy specjalistów z dziedziny zabezpieczeń systemów komputerowych. Ludzie ci starają się zebrać informacje o sposobach, jakimi Lamo łatwo penetrował pozornie dobrze zabezpieczone sieci. Istnieją także amatorscy poszukiwacze jego mniej znanych operacji, starający się odnaleźć je po charakterystycznym dla Lamo stylu pracy.

Opublikowane dotąd wyniki działań Lamo nie są zbyt wiarygodne, gdyż wszystkie one rozbijają się o odmowę dokładnego opisania tych działań przez samego Lamo. Jego typową odpowiedzią na pytanie o stosowane przez niego techniki włamań jest stwierdzenie: "Kieruje mną wiara".

Przypisy

  1. Znani hakerzy (pol.). hack.pl. [dostęp 2017-08-27].
  2. lamo_charges.pdf (ang.). rootsecure.net. [dostęp 2014-06-04].
  3. Paul Roberts: New York Times hacker Adrian Lamo gets home detention (ang.). computerworld.com, 2014-07-16. [dostęp 2017-08-27].
  4. USA v. Adrian Lamo Dockets (ang.). https://cryptome.org,+2011-09-01.+[dostęp 2017-08-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]