Aeroklub Krakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aeroklub Krakowski
Państwo  Polska
Siedziba Lotnisko Kraków-Pobiednik Wielki
Data założenia 1928
Rodzaj stowarzyszenia Aeroklub
Prezes Krzysztof Orsicz-Kopta
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Aeroklub Krakowski”
Ziemia50°05′23″N 20°12′06″E/50,089722 20,201667
Strona internetowa

Aeroklub Krakowski – regionalny oddział Aeroklubu Polskiego, działający od 1928 r. w Krakowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Samoloty przed hangarami Aeroklubu Krakowskiego, 1935 r.
Hangary Aeroklubu Krakowskiego w 1937 r.

W lotniczym czasopiśmie „Lotnik i Automobilista” w 1913 roku Kazimierz Przerwa-Tetmajer, zapewne pod wpływem wrażeń wyniesionych z pokazów lotniczych organizowanych w „Dni Awiacyjne” pisał: „Jeżeli, geniusz ludzki doprowadzi do tego, że człowiek zapanuje nad powietrzem, będzie to moim zdaniem, największy wynalazek od czasów wynalezienia ognia i koła, przede wszystkim tym ważniejszy, że rozwinie i wzbogaci do nie dających się przewidzieć rozmiarów umysł ludzki…”.

Gdy ucichły działania wojenne w 1918 roku uwagę zwrócono na lotnictwo cywilne, które mając pokojowy charakter starało się łączyć interesy narodów, zbliżało je i przyspieszało wymianę kultury oraz dóbr gospodarczych.

W odrodzonej Polsce postępująca normalizacja przyspieszyła natężenie prac rozwojowych w przekonaniu, że przyszłość lotnictwa to wypełnienie hasła, które Wyspiański z rozpaczą rzucał w próżnię, a które realizowali: Franciszek Żwirko, Stanisław Wigura, Stanisław Skarżyński, Jerzy Bajan, Gustaw Pokrzywka… „lecieć, a nie dać się minąć”.

Myśl powołania do życia reprezentacji i władzy lotnictwa sportowego zrodziła się w Poznaniu, gdzie w 1919 powołany został Aeroklub Polski. Jednak trudna sytuacja gospodarcza kraju nie pozwoliła na działalność i Aeroklub przestał istnieć. Dopiero w 1927 roku, po szeregu posiedzeń organizacyjnych, 15 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie powołano oficjalnie Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszą decyzją władz Aeroklubu było nawiązanie kontaktów z Międzynarodową Federacją Lotniczą (FAI) istniejącą od 1905 roku w Paryżu.

Jednocześnie z założeniem Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy studentów powstawały aerokluby. Pierwszy „Aeroklub Akademicki” w Warszawie, a następnie w Krakowie.

W lokalu Stowarzyszenia Studentów Akademii Górniczej w Krakowie przy ulicy Retoryka 1, dnia 30 stycznia 1928 roku powołano „Aeroklub Akademicki” jako drugi po warszawskim. Inicjatorem jego powołania i pierwszym prezesem został por. pil. dr Tadeusz Halewski. Na początku aeroklub miał dwie sekcje: ogólną, której zadaniem było propagowanie i upowszechnianie wiedzy oraz techniczną, która prowadziła szkolenia praktyczne.

Wokół Aeroklubu skupiło się liczne grono młodzieży, nie tylko akademickiej. W pierwszym roku zorganizowano dwa kursy teoretyczne dla 60 osób i jeden pilotażowy dla 8 osób.

W 1928 Aeroklub był gospodarzem pierwszego zjazdu delegatów aeroklubów akademickich. Od 1 października 1929 koronną własną imprezą samolotową był Lot Południowo-Zachodniej Polski – od 1934 – im. Franciszka Żwirki, trzykrotnego zwycięzcy tej imprezy. W 1931 Kraków był organizatorem I Kongresu Lotniczego, na którym omawiano założenia rozwojowe lotnictwa sportowego. W Aeroklubie dokonano reorganizacji, zmieniono Statut i nazwę na „Aeroklub Krakowski”. Pięciolecie Aeroklubu uczczono organizacją II Kongresu Lotniczego. Rok później członkowie aeroklubu – Jerzy Bajan i Gustaw Pokrzywka wygrali IV Challenge 1934 w Warszawie.

Krakowscy lotnicy startowali z powodzeniem w wielu zawodach krajowych i zagranicznych: samolotowych, szybowcowych, balonowych i modelarskich.

Znaczącym etapem działalności wychowawczej było utworzenie w 1936 roku Harcerskiej Eskadry Lotniczej im. mjr. Idzikowskiego przy aeroklubie w Krakowie oraz plutonu tej eskadry w Zakopanem.

Wiosną 1938 odbył się w Krakowie teoretyczny kurs pilotażu szybowcowego dla nowych członków. Latem tego roku odbyło się praktyczne szkolenie pilotów szybowcowych w Szkole Szybowcowej Krakowskiego Okręgu Wojewódzkiego LOPP w Bodzowie.

W obrębie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, przy trakcie Tyniec – Kraków znajduje się wzniesienie – Góra Kostrzewska. W 1936 zaadaptowano go na zaplecze szybowiska Szkoły Szybowcowej Krakowskiego Okręgu Wojewódzkiego LOPP.

Rozwija się również modelarstwo lotnicze. W latach trzydziestych krakowscy modelarze odnieśli kilka sukcesów w skali ogólnopolskiej.

W 1935 Aeroklub Krakowski liczył 147 członków, w tym 63 pilotów samolotowych, wśród nich trzy kobiety. Pierwszą kobietą, która w latach trzydziestych ukończyła szkolenie i latała samodzielnie była Karolina Iwaszkiewiczówna. Drugą była Jadwiga Pitulanka.

Po wyzwoleniu w 1945 zorganizowane grupy młodych ludzi zabezpieczały poniemiecki sprzęt lotniczy. Sekcja Lotnicza Studentów Wydziałów Politechniki zorganizowała szkolenie na przedwojennym szybowisku w Bodzowie, gdzie reaktywowano Szkołę Szybowcową, której kierownikiem i instruktorem został Marian Markowski.

W kwietniu 1946 przeniesiono szkolenie lotnicze na przedwojenne prywatne lotnisko ks. Radziwiłła w Balicach, dokąd sprowadzono poniemiecki barak przeznaczony na hangar. 2 maja 1946 wznowiono oficjalnie działalność Aeroklubu Krakowskiego, którego prezesem został inż. Eugeniusz Tor.

29 czerwca 1947 Liga Lotnicza podpisała z Aeroklubem RP deklarację o wzajemnej współpracy.

W 1949 Aeroklub przejął lotnisko na Pasterniku wraz z hangarem.

W 1952 Aeroklub przeniósł się na lotnisko w Pobiedniku Wielkim.

Po 1956 w nowych warunkach w Aeroklubie PRL, którego Aeroklub Krakowski był jednostką organizacyjną, piloci i działacze lotnictwa z entuzjazmem podejmowali działalność w lotnictwie sportowym.

W 1957 w Warszawie powstało Polskie Towarzystwo Astronautyczne, którego oddział w tym samym roku powołano w Krakowie.

Trzydziestolecie Aeroklubu uczczono wznowieniem przerwanych przez wojnę Samolotowych Zawodów Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki. Zawody rozegrano w Krakowie w dniach 29 września – 4 października 1958. Startowało 8 załóg na samolotach Junak-3 i Jak-18.

W końcu lat 50. i na początku 60. do hangaru na lotnisko Rakowice-Czyżyny decyzją Ministerstwa Komunikacji zwożono cenny i unikalny sprzęt lotniczy, który przekazano w czasowe użytkowanie Aeroklubowi Krakowskiemu.

W 1963 Zarząd Główny Aeroklubu PRL powołał Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim.

W okresie 23 sierpnia do 12 września 1964 przygotowano wielką wystawę lotniczą, która stała się zalążkiem pierwszego w Polsce Muzeum Lotnictwa.

Powstałe w Krakowie Muzeum Lotnictwa i Astronautyki stało się centralną lotniczą instytucją o charakterze naukowo-badawczym oraz kulturalno-oświatowym.

W 1963 powołano Klub Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Krakowskim.

Rok 1972 to czterdziesta rocznica pięknego zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Challeng 1932 w Berlinie, a zarazem smutna rocznica ich tragicznej śmierci w Cierlisku Dolnym. Dla uczczenia ich pamięci dzielnych lotników w dniach 18–25 września 1972 przeprowadzono samolotowy Rajd o Memoriał Żwirki i Wigury na trasie Kraków – Ostrawa. Aeroklub Krakowski reprezentowała załoga: Edward Popiołek i Krzysztof Lenartowicz.

W 1973 zapoczątkowała swoje wieloletnie sukcesy Sekcja Modelarska Aeroklubu Krakowskiego. Pierwsze zawody rakiet amatorskich zostały rozegrane w Krakowie. Do dzisiaj Sekcja Modelarska jest jedną z najbardziej aktywnych sekcji Aeroklubu Krakowskiego, organizatorem licznych zawodów krajowych i międzynarodowych, a jej członkowie są w posiadaniu wielu rekordów światowych i krajowych.

W 1977 }krakowscy piloci na zawodach zorganizowanych w Austrii zdobyli wicemistrzostwo świata. Światowe sukcesy osiągane przez pilotów Aeroklubu Krakowskiego trwają niezmiennie do dzisiaj.

Kolejne sukcesy nasi piloci odnieśli w lataniu precyzyjnym w Wielkiej Brytanii (1981), a Krzysztof Lenartowicz zdobył tytuł indywidualnego mistrza Świata i Europy w Szwecji (1982), w Norwegii (1983) i Irlandii (1984).

Kolejne lata to sukcesy braci Mariana, Wacława i Krzysztofa Wieczorków, którzy wielokrotnie triumfowali w Samolotowych Mistrzostwach Świata i Europy. Należy podkreślić, że rodzina braci Wieczorków tworzy najlepszą załogę w historii sportu samolotowego Aeroklubu Krakowskiego.

W 2007 na greckiej wyspie Rodos Aeroklub Krakowski otrzymał od międzynarodowej organizacji lotniczej FAI dyplom d’Honneur za długoletnią działalność i osiągnięcia sportowe.

W roku Jubileuszu 80-lecia Aeroklubu Krakowskiego na mistrzostwach Świata w Austrii (2008) Wacław Wieczorek i Michał Wieczorek zdobyli wicemistrzostwo świata.

Na rodzimym terenie, w Toruniu zostają rozegrane XIX Mistrzostwa Świata w Lataniu Precyzyjnym. Pilot Aeroklubu Krakowskiego Krzysztof Wieczorek zwycięża zawody i tym samym zdobywa trzeci z rzędu tytuł Mistrza Świata (Toruń, Polska 2009, wcześniej Dania 2004, Francja 2006)

Michał Wieczorek zostaje Mistrzem Świata w Lataniu Precyzyjnym i tym samym potwierdza, że krakowscy lotnicy są najlepsi na świecie. Zawody rozegrano w Republice Południowej Afryki (2011).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]