Międzynarodowa Federacja Lotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy Międzynarodowej Federacji Lotniczej. Zobacz też: inne znaczenia skrótu FAI.
Dyplom FAI potwierdzający odbycie rekordowego lotu przez Stanisława Ratusińskiego.

Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI - Fédération Aéronautique Internationale) – międzynarodowa federacja zrzeszająca aerokluby narodowe, założona w 1905 roku w Paryżu. Siedzibą organizacji jest Lozanna.

FAI zajmuje się między innymi ustanawianiem ogólnoświatowych norm w sportach lotniczych. Nominuje międzynarodowych sędziów, kataloguje rekordy lotnicze, przyznaje nagrody zasłużonym, organizuje zawody World Air Games (WAG) oraz sprawuje opiekę nad innymi światowymi i kontynentalnymi zawodami i wydarzeniami lotniczymi.

16 października 2014 roku odbyła się coroczna ceremonia otwarcia 108 Konferencji Generalnej FAI, która miała miejsce w tajlandzkiej miejscowości Pattaya. Na tej uroczystości wręczano przyznane wyróżnienia i dyplomy i po raz pierwszy w historii FAI pokazano transmisję video na żywo z tej uroczystości, na stronie internetowej FAI, za pośrednictwem kanału YouTube.[1].

W marcu 2016 roku członek Komisji Wiropłatowej CIG (Commission Internationale de Giraviation) Polak Marcin Szamborski został wybrany drugim Wiceprezydentem Komisji Wiropłatowej CIG.[2].


Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. /b.w./: Wręczono nagrody FAI za 2014 rok. lotniczapolska.pl, 2014-10-20.
  2. Polak drugim Wiceprezydentem FAI CIG. aeroklub-polski.pl, 2016-03-12.

Linki zewnętrzne[edytuj]