Agnieszka Phila

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiona
Agnieszka Phila

อักแนส พิลา
Małgorzata Phila
męczennica
Data i miejsce urodzenia 1909
Ban Nahi, Tajlandia
Data i miejsce śmierci 26 grudnia 1940
Songkhon, Tajlandia
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 22 października 1989
Bazylika św. Piotra na Watykanie
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 26 grudnia
Atrybuty palma męczeństwa

Agnieszka Phila, właśc. Małgorzata Phila, taj. อักแนส พิลา, również Błogosławione Agnieszka Phila, Łucja Khambang i 4 towarzyszki (ur. 1909 w Ban Nahi w prowincji Nong Khai w Tajlandii, zm. 26 grudnia 1940 w Songkhon w prowincji Mukdahan) – tajska zakonnica, męczennica chrześcijańska i błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Urodziła się w 1909 w Ban Nahi w prowincji Nong Khai. Została ochrzczona w 1924 roku. Na chrzcie otrzymała imię Małgorzata. 7 grudnia 1924 r. wyjechała do Laosu, gdzie wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłośniczek Krzyża. Śluby zakonne złożyła 10 listopada 1927 roku. W zakonie otrzymała imię Agnieszka. W 1932 r. zaczęła uczyć w szkole misyjnej w wiosce Songkhon nad rzeką Mekong.

W latach 1940-44 Tajlandia była w stanie wojny z francuskimi Indochinami. W tym czasie wypędzono z Tajlandii zagranicznych misjonarzy, a miejscowych katolików zmuszano do wyrzeczenia się wiary. 25 grudnia 1940 r. w Songkhon miejscowa policja zebrała tamtejszych katolików i zapowiedziała im, że albo wyrzekną się wiary, albo zginą. Ponieważ Agnieszka Phila odmówiła wyrzeczenia się wiary następnego dnia została zastrzelona wraz z Łucją Khambang (zakonnicą z tego samego Zgromadzenia) i czterema innymi osobami (Agatą Phutta, Cecylią Butsi, Bibianą Khampai, Marią Phon).

Wszystkie siostry zakonne, a także katecheta, przywódca wspólnoty chrześcijańskiej w Songhon Filip Siphong Onphitak, zabity 16 grudnia 1940 w Mukdahan, zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II 22 października 1989 roku w grupie Siedmiu Męczenników z Tajlandii.

Wspomnienie liturgiczne bł. Agnieszki i towarzyszek obchodzone jest w ich dzienną pamiątkę śmierci.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]