Airsoft gun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Air Soft Gun)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amunicja ASG kal. 6 mm
Przykłady różnych replik ASG

Airsoft gun (ASG, BB-guns, także broń ASG lub replika ASG) – repliki broni palnej przeważnie w skali 1:1 (choć istnieją także repliki robione w skali 1:3 lub innej) strzelające najczęściej plastikowymi kulkami 6 lub 8 mm (BB). Istnieją też kulki metalowe, jednak są rzadko używane ze względu na dużą masę i ich właściwości balistyczne[1], co powoduje, że w większości środowisk i przeważającej większości imprez airsoftowych są one zakazane. Repliki te wykorzystywane są podczas rozgrywek airsoftowych, ćwiczeń taktycznych, jak i treningów grup paramilitarnych takich jak np. Strzelec.

W myśl polskiego prawa repliki ASG nie są bronią, lecz ich działanie jest identycznie jak broni pneumatycznych, ponieważ do nadania pędu kulce wykorzystywane jest sprężone powietrze lub gaz. Pomimo tego, że wiele osób nazywa repliki bronią, w myśl polskiego prawa pozostają one zabawkami lub urządzeniami rekreacyjno-sportowymi, gdyż energia pocisku jest bardzo mała[2].

Rodzaje replik[edytuj | edytuj kod]

Animacja przedstawiająca działanie repliki AEG

Ze względu na sposób zasilania wyróżniamy następujące rodzaje replik ASG:

  • sprężynowe – modele, w których przed każdym wystrzałem trzeba ręcznie naciągnąć sprężynę. W tego typu modelach do uzyskania sprężonego powietrza służy zespół cylindra, tłoka i sprężyny – sprężyna rozpędza tłok, który spręża powietrze w cylindrze. Napęd sprężynowy ma zastosowanie nie tylko w najprostszych replikach, lecz często jest stosowany w karabinach wyborowych. W miarę wzrostu trwałości, precyzji i jakości wykonania, cena repliki sprężynowej rośnie nawet do kilku tys. zł[3].
  • gazowe – (tzw. „gaziaki”) modele, w których kulki wystrzeliwane są przy pomocy gazu umieszczonego w zbiorniku (najczęściej umiejscowiony w magazynku repliki). Stosowanymi najczęściej gazami są tzw. „green gas” (propan, który w przeciwieństwie do specjalnych gazów nie zawiera smarów koniecznych do konserwacji zaworów zbiornika z gazem) lub CO2. W tym przypadku kulka rozpędzana jest wskutek rozprężania porcji gazu dawkowanej przez zawór. Modele napędzane w ten sposób charakteryzują się zmienną mocą powodowana sprężaniem i rozprężaniem gazu w zależności od warunków użytkowania. Ich główną wadą jest tak zwany syfon – przymarznięcie ruchomych części zaworu powodujące upuszczenie całego gazu za jednym strzałem. Modele gazowe są też nieekonomiczne z powodu ceny gazu i niskiego stosunku liczby oddanych strzałów do ceny gazu, oraz skomplikowanej obsługi (konserwacji) systemu. Ponadto przy temperaturach bliskich i poniżej zera repliki o napędzie gazowym przy zastosowaniu najbezpieczniejszego dla nich green gazu praktycznie nie nadają się do użytku z powodu wyjątkowo częstego efektu syfonu, oraz drastycznego spadku mocy wywołanego właściwościami fizycznymi gazów (wpływ temperatury na rozprężanie gazu)[3].
  • elektryczne – (air electric gun, „AEG”) najpopularniejsze, potocznie zwane: elektrykami, najczęściej spotykane na polach airsoftowych walk repliki broni długiej, w których sprężynę – poprzez przekładnię zębatą – naciąga silnik, z tym wyjątkiem zasada działania jest identyczna, jak w przypadku modeli sprężynowych. Modele charakteryzują się możliwością prowadzenia „ognia” ciągłego, dużym zasięgiem oraz szybkostrzelnością, a także ze względu na dostępność części – dużymi możliwościami tuningu zarówno mocowego, jak i wizualnego. Inne, również spotykane wyjaśnienie skrótu to automatic electric airsoft gun[3].

Repliki wszystkich trzech rodzajów produkowane są z tworzyw sztucznych (i kompozytów), stopów metali, w niektórych replikach wykorzystywane są elementy drewniane.

Systemy używane w replikach ASG[edytuj | edytuj kod]

Repliki ASG posiadają systemy przybliżające ich działanie do prawdziwych odpowiedników. Są to hop-up (podkręcanie kulki w celu zwiększenia jej zasięgu oraz celności) i blowback (ruch zamka wywoływany przez porcję gazu, uwalnianego z magazynka imituje zachowanie prawdziwej broni), system ten jest coraz częściej stosowany w replikach typu AEG, gdzie zamiast gazu ruch zamka i odrzut jest powodowany przez dwa dodatkowe mechanizmy. Niektóre pistolety gazowe i elektryczne mogą oprócz ognia pojedynczego i ciągłego oddawać również zadane serie. Spotykane są dwa rozwiązania umożliwiające tę funkcję. Starsze jest zawodnym rozwiązaniem mechanicznym, nowsze zastosowane po raz pierwszy w replikach PTW produkcji japońskiej firmy Systema opiera się już na możliwości zaprogramowania repliki na oddawanie określonej liczby strzałów przy jednokrotnym naciśnięciu języka spustowego.

ASG a paintball[edytuj | edytuj kod]

Repliki ASG stanowią treningową alternatywę dla miłośników strzelectwa. Repliki ASG wyższych klas, które obecnie dominują w wyposażeniu, są równie drogie jak markery paintballowe. Na korzyść airsoftu przemawia jednak poważna różnica w cenie kulek – paintballowe są droższe, gdyż zawierają w środku farbę i mają większy kaliber, bardziej skomplikowany jest również proces ich produkcji. Poza zagadnieniami związanymi z kosztami, pozostaje kwestia realizmu, gdyż granie w paintball wymaga masek zakrywających całą twarz, co zmniejsza realność wyglądu. Zasadniczo replika ASG sama w sobie przypomina oryginalne odpowiedniki, zaś jedyną niezbędną osłoną są atestowane okulary. Jednakże wraz z rosnącą prędkością wylotową replik gracze Airsoftowi coraz częściej wykorzystują pełną osłonę twarzy. W zakresie realności funkcjonowania replik w stosunku do markerów paintballowych: realność działania należy przyznać tym drugim, w wersji REAL ACTION MARKER (RAM). RAM-y to jednak stosunkowo drogie rozwiązanie, niepopularne wśród paintballistów, dlatego większość osób w kwestii odwzorowania rzeczywistej broni skłania się w wyborze ku ASG.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Repliki ASG to nie tylko pistolety i karabiny. Często spotyka się pistolety maszynowe, karabiny maszynowe, karabiny wyborowe, a nawet granaty i granatniki. Granaty występują w dwóch odmianach: granatów ręcznych, symulujących działanie granatów odłamkowych, oraz gazowe granaty do granatników. Są dwa typy granatników:

  • kalibru ok. 11 mm (sprężynowe, niewielki efekt),
  • kalibru 40 mm (służące do odpalania granatów gazowych, które za pomocą ładunku gazowego miotają od około 20 do ponad 200 kulek).

Na rynku dostępne są również miny airsoftowe, sprężynowe lub gazowe. Znane są także repliki „minigunów”, nie są jednak w masowej produkcji ze względu na dużą masę i wielkość.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]