Ajahn Chah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ajahn Chah
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 czerwca 1918
Ubon, Tajlandia
Data śmierci 16 stycznia 1992
Szkoła Therawada
Nauczyciel Ajahn Mun
Następca Ajahn Liem

Ajahn Chah Subhatto (Chao Khun Bodhinyanathera) (Thai: ชา สุภัทโท; alternatywnie pisane Achaan Chah, czasami z zaszczytnymi tytułami Luang Por lub Phra) (ur. 17 czerwca 1918, zm. 16 stycznia 1992) – mnich buddyjski w tradycji theravady, linii tajskiej tradycji leśnej. Uznano go za jednego z wielkich mistrzów medytacji w XX wieku. Był znany ze swego swobodnego i bezpośredniego stylu, znacząco wpłynął na buddyzm theravady na świecie.

Ajahn Chah założył klasztory (wat) Wat Nong Pah Pong i Wat Pah Nanachat w północnej Tajlandii. Oba znajdują się na obszarze, gdzie zachowała się dziewicza puszcza. Skład Wat Pah Pong wchodzi 250 oddziałów, a także ponad 15 stowarzyszonych klasztorów. Na całym świecie znajduje się dziesięć ośrodków medytacyjnych powiązanych z założonymi przez niego świątyniami w Tajlandii.

Ajahn Chah nie pozostawił po sobie tekstów pisanych, jego przemówienia zostały jednak nagrane, zapisane, przetłumaczone i opublikowane jako książki oraz materiały dostępne za darmo w Internecie.

Ponad milion ludzi, włączając w to tajską rodzinę królewską, uczestniczyło w pogrzebie Ajahn Chah, który odbył się w 1992 roku. W spadku po sobie pozostawił nauki Dhammy, studentów oraz klasztory.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]