Ajahn Chah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ajahn Chah
Ajahn Chah
Data urodzenia 17 czerwca 1918
Miejsce urodzenia Ubon, Tajlandia
Data śmierci 16 stycznia 1992
Szkoła Therawada
Nauczyciel Ajahn Mun
Następca Ajahn Liem

Ajahn Chah Subhatto (Chao Khun Bodhinyanathera) (Thai: ชา สุภัทโท; alternatywnie pisane Achaan Chah, czasami z zaszczytnymi tytułami Luang Por lub Phra) (ur. 17 czerwca 1918, zm. 16 stycznia 1992) – mnich buddyjski w tradycji theravady, linii tajskiej tradycji leśnej. Uznano go za jednego z wielkich mistrzów medytacji w XX wieku. Był znany ze swego swobodnego i bezpośredniego stylu, znacząco wpłynął na buddyzm theravady na świecie.

Ajahn Chah założył klasztory (wat) Wat Nong Pah Pong i Wat Pah Nanachat w północnej Tajlandii. Oba znajdują się na obszarze, gdzie zachowała się dziewicza puszcza. Skład Wat Pah Pong wchodzi 250 oddziałów, a także ponad 15 stowarzyszonych klasztorów. Na całym świecie znajduje się dziesięć ośrodków medytacyjnych powiązanych z założonymi przez niego świątyniami w Tajlandii.

Ajahn Chah nie pozostawił po sobie tekstów pisanych, jego przemówienia zostały jednak nagrane, zapisane, przetłumaczone i opublikowane jako książki oraz materiały dostępne za darmo w Internecie.

Ponad milion ludzi, włączając w to tajską rodzinę królewską, uczestniczyło w pogrzebie Ajahn Chah, który odbył się w 1992 roku. W spadku po sobie pozostawił nauki Dhammy, studentów oraz klasztory.


Linki zewnętrzne[edytuj]