Przejdź do zawartości

Ajahn Chah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ajahn Chah
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

17 czerwca 1918
Ubon, Tajlandia

Data i miejsce śmierci

16 stycznia 1992
Ubon Ratchathani

Szkoła

Therawada

Nauczyciel

Ajahn Mun

Następca

Ajahn Liem

Ajahn Chah Subhatto (Chao Khun Bodhinyanathera) (Thai: ชา สุภัทโท; alternatywnie pisane Achaan Chah, czasami z zaszczytnymi tytułami Luang Por lub Phra) (ur. 17 czerwca 1918, zm. 16 stycznia 1992[1]) – mnich buddyjski w tradycji therawady, linii tajskiej tradycji leśnej. Uznano go za jednego z wielkich mistrzów medytacji w XX wieku. Był znany ze swego swobodnego i bezpośredniego stylu; znacząco wpłynął na buddyzm therawady na świecie.

Ajahn Chah założył klasztory (wat) Wat Nong Pah Pong i Wat Pah Nanachat w północnej Tajlandii. Oba znajdują się na obszarze, gdzie zachowała się dziewicza puszcza. W skład Wat Pah Pong wchodzi 250 oddziałów, a także ponad 15 stowarzyszonych klasztorów. Na całym świecie znajduje się dziesięć ośrodków medytacyjnych powiązanych z założonymi przez niego świątyniami w Tajlandii.

Ajahn Chah nie pozostawił po sobie tekstów pisanych, jego przemówienia zostały jednak nagrane, zapisane, przetłumaczone i opublikowane jako książki oraz materiały dostępne za darmo w Internecie.

Ponad milion ludzi, włączając w to tajską rodzinę królewską, uczestniczyło w pogrzebie Ajahn Chaha, który odbył się w 1992 roku. W spadku po sobie pozostawił nauki dhammy, studentów oraz klasztory.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. About Ajahn Chah - Biography [online], ajahnchah.org [dostęp 2023-05-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]