Akademia Cesarskiej Marynarki Wojennej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabudowania akademii w Etajima

Akademia Cesarskiej Marynarki Wojennej (jap. 海軍兵学校 Kaigun Heigakkō, w skrócie 海兵 Kaihei) – była szkołą przeznaczoną do kształcenia kadr dowódczych dla Cesarskiej Japońskiej Marynarki Wojennej. Powstała w Nagasaki, ale w roku 1866 przeniesiona została do Jokohamy, zaś w trzy lata później do Tsukiji, na ówczesnych przedmieściach Tokio. Ostatecznie, w roku 1888, znalazła swą siedzibę w Etajima, koło Hiroszimy.

Studiujący tam podchorążowie pobierali naukę przez trzy lub cztery lata, a po końcowych egzaminach trafiali – jako kadeci-stażyści – na okręty wojenne, gdzie mieli dosłużyć się, w trakcie długich zazwyczaj rejsów oceanicznych, stopnia podporucznika.

W roku 1943 powstała w Iwakuni odrębna szkoła dla lotnictwa morskiego, a w roku 1944 inna tego samego typu szkoła została założona w miejscowości Maizuru.

Akademia została zamknięta w roku 1945, wraz z likwidacją Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej. Otwarta została ponownie w roku 1954 i w chwili obecnej szkoli oficerów Japońskich Morskich Sił Samoobrony.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]