Nagasaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nagasaki
Ilustracja
Nagasaki
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Japonia
Prefektura Nagasaki
Wyspa Kiusiu
Region Kiusiu
Burmistrz Itchō Itō
Powierzchnia 406,37 km²
Populacja (2008)
• liczba ludności
• gęstość

448 792
1 100 os./km²
Kod pocztowy 850-0002–852-8154
Symbole japońskie
Drzewo Triadica sebifera
Kwiat Hortensja
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Nagasaki
Nagasaki
Ziemia32°47′N 129°52′E/32,783333 129,866667
Strona internetowa
Portal Portal Japonia

Nagasaki (jap. 長崎市, Nagasaki-shi) – miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Kiusiu. Pierwotna nazwa: Hirado. Stolica prefektury Nagasaki.

Skutki wybuchu bomby atomowej w 1945

Historia[edytuj]

Za czasów siogunatu Tokugawów, w czasie wewnętrznej izolacji kraju od 1639 r. do okresu Meiji, Nagasaki było jedynym portem, w którym Japończycy mogli się kontaktować z cudzoziemcami (poprzez faktorię Dejima). Początkowo obsługiwane przez Portugalczyków, potem Holendrów, Koreańczyków i Chińczyków.

Jeszcze przed wprowadzeniem izolacji w wyniku kontaktów z portugalskimi i hiszpańskimi misjonarzami (jezuici, franciszkanie), a zwłaszcza działalności Franciszka Ksawerego stało się centrum japońskiego chrześcijaństwa. Potem miejsce prześladowań chrześcijan za czasów Toyotomiego Hideyoshiego (ukrzyżowania w 1597 Męczenników z Nagasaki) oraz Tokugawów.

Konsekwencją prześladowań i następujących po nich powstań chrześcijan było wyrzucenie misjonarzy katolickich oraz popierających ich Portugalczyków. Ich miejsce zajęli zainteresowani jedynie handlem Holendrzy, którzy otrzymali w użytkowanie sztuczną wyspę Dejima w zatoce Nagasaki.

Przez kilkadziesiąt lat po zniesieniu izolacji (do 1903 r.), na mocy wymuszonego traktatu Rosja utrzymywała w Nagasaki bazę swojej dalekowschodniej floty wojennej.

W czasie II wojny światowej 9 sierpnia 1945 r. o godz. 11:02 amerykańska superforteca B-29 Bock's Car, pilotowana przez Charlesa Sweeneya zrzuciła na Nagasaki drugą bombę atomową (Fat Man), która zabiła 75 tys. ludzi oraz zniszczyła blisko połowę miasta (patrz zdjęcie). Bomba wybuchła dokładnie nad Urakami (przedmieście Nagasaki), nad katedrą Urakami – wtedy największą katedrą w Azji Wschodniej.

Zbombardowane miało zostać miasto Kokura, ale ponieważ było ono zasłonięte przez chmury zdecydowano się zrzucić ją na cel rezerwowy, na Nagasaki.

W przeciwieństwie do uranowej bomby Little Boy zrzuconej na Hiroshimę bomba Fat Man, która spadła na Nagasaki była wykonana z plutonu. Jednym z celów bombardowania było porównanie skutków niszczących obu typów bomb [potrzebny przypis].

Przemysł[edytuj]

Od początku XX wieku do dziś rozwój przemysłu stoczniowego i związanych z nim branż.

Komunikacja[edytuj]

Dworzec Nagasaki i Dworzec Urakami.

Turystyka[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]