Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ang. ACM International Collegiate Programming Contest, akronim: ICPC) to międzynarodowe drużynowe zawody programistyczne dla studentów z całego świata. Są organizowane co roku przez ACM przy wsparciu IBM

Historia[edytuj]

ICPC są organizowane od 1977 roku. Przed 1989 rokiem uczestniczyły w nich głównie drużyny z USA i Kanady, później zawody zaczęły odgrywać znaczenie międzynarodowe. Od 1997 są sponsorowane przez firmę IBM, co umożliwiło znaczne poszerzenie ich zasięgu. W 1997 roku w zawodach wzięło udział 840 drużyn z 560 uniwersytetów. W 2007 roku – 6099 drużyn z 1756 uniwersytetów. W 2012 roku mistrzostwa odbyły się po raz pierwszy w Warszawie.

Reguły[edytuj]

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap jest regionalny (np. region Europy Środkowej - Central European Programming Contest, w którym znajduje się Polska).

W zawodach biorą udział trzyosobowe drużyny, których członkowie muszą być studentami, mającymi za sobą mniej niż 5 lat nauki uniwersyteckiej. W zawodach nie mogą brać udziału studenci którzy wcześniej byli na dwóch rundach finałowych.

W czasie rundy drużyny mają 5 godzin na rozwiązanie od 8 do 10 problemów programistycznych. Rozwiązania muszą być napisane w języku C, C++ lub Java i przesłane do serwera. Serwer od razu wykonuje testy i jeśli rozwiązanie jest błędne, zawodnicy są o tym informowani i mogą przysłać poprawioną wersję.

Zwycięża drużyna która rozwiąże najwięcej zadań. W przypadku remisu o wyniku decyduje sumaryczny czas przysyłania poszczególnych zadań, z 20-minutową karą za każde odrzucone rozwiązanie problemu który ostatecznie został rozwiązany.

W porównaniu z innymi zawodami programistycznymi, ICPC charakteryzuje się dużą liczbą zadań i krótkim czasem. Dodatkowo drużyna ma do dyspozycji tylko jeden komputer, co zwiększa nacisk na umiejętność działania w zespole.

Zwycięzcy[edytuj]

Zwycięzcy zawodów od 1977 roku:

Medale Polaków[edytuj]

Złote medale przyznawane są za zajęcie miejsc 1-4, srebrne za miejsca 5-8, a brązowe za miejsca 9-12 z możliwością przyznania za dalsze miejsca.[14]

Złote medale:

Srebrne medale:

Brązowe medale:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]