Przejdź do zawartości

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley
University of California, Berkeley
Godło
Ilustracja
Budynki kampusu UC Berkeley
Dewiza

Fiat lux (łac. „Niech stanie się światłość”)

Data założenia

23 marca 1868

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

Services for International Students and Scholars (SISS)
University of California at Berkeley
2299 Piedmont Avenue
Berkeley CA 94720-2321

Liczba studentów

30 269

Rektor

Nicholas Dirks

Drużyna sportowa

California Golden Bears

Położenie na mapie Kalifornii
Mapa konturowa Kalifornii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley”
Ziemia37°52′12,0″N 122°15′32,4″W/37,870000 -122,259000
Strona internetowa

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley[1] (ang. University of California, Berkeley) skrót.: UC Berkeley, Berkeley, Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.

Został założony 23 marca 1868[2], z połączenia prywatnego College of California in Oakland i stanowego Agricultural, Mining and Mechanical Arts College. Pierwotnie ulokowany był w Oakland, lecz już w 1873 r. przeniósł się do Berkeley[3].

Fizycy z Berkeley odegrali kluczową rolę w programie budowy amerykańskiej bomby atomowej podczas II wojny światowej oraz bomby wodorowej niedługo potem. Od tego czasu Uniwersytet w Berkeley zarządza laboratoriami nuklearnymi w Los Alamos i Livermore. Naukowcy z Berkeley wynaleźli cyklotron, odkryli antyproton, odegrali kluczową rolę w stworzeniu lasera, wyjaśnili procesy zachodzące w czasie fotosyntezy, odkryli wiele pierwiastków chemicznych (w tym pluton, berkel, lorens i kaliforn), wyizolowali wirusa polio i zaprojektowali eksperyment, który pozwolił udowodnić twierdzenie Bella. W laboratorium Badań na Elektroniką stworzony został pakiet oprogramowania SPICE.

Działalność studentów

[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet nadal cieszy się pewną sławą związaną z historią aktywności jego studentów. Powstały w 1964 Ruch Wolności Słowa był sprzeciwem wobec prób usunięcia z kampusu politycznych pamflecistów, zaś zamieszki w Parku Ludowym w Berkeley były częścią międzynarodowej fali protestów studenckich, która miała miejsce w latach sześćdziesiątych XX w., związanych z hippisowską kontrkulturą. Wbrew swojej aktywistycznej i rewolucyjnej historii, kampus Berkeley jest jednak wyjątkowo spokojny, na jego obszarze leży wiele cichych, zielonych terenów oraz liczne, wyróżniające się architektonicznie budynki.

W kampusie w Berkeley powstało także wolne odgałęzienie systemu operacyjnego Unix, znane jako Berkeley Software Distribution – w skrócie BSD, i wydawanego na licencjach o tej samej nazwie.

W Berkeley literaturę słowiańską (slawistykę) wykładał w latach 1960–1978 Czesław Miłosz. Profesorem tej uczelni był także inny polski uczony – prof. Jerzy Spława-Neyman.

Również na tym uniwersytecie powstała platforma obliczeń rozproszonych BOINC. Korzystają z niej różne przedsięwzięcia, np. SETI@home zajmujące się poszukiwaniem życia pozaziemskiego lub Rosetta@Home zajmująca się symulowaniem zwijania białek – a także wiele innych.

Drużyny sportowe kampusu w Berkeley noszą nazwę California Golden Bears i w charakterze logo posługują się stylizowanym napisem Cal.

Absolwenci

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Wykładowcy

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
  • Wheeler Hall – budynek szkolno-biurowy na terenie kampusu Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Uniwersytet Kalifornijski, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2012-05-12].
  2. John Douglass, Sally Thomas, University of California History Digital Archives: Timeline of U.C. History (Print Version) [online], www.lib.berkeley.edu [dostęp 2020-08-24] (ang.).
  3. History & discoveries [online], University of California, Berkeley [dostęp 2020-08-24].