Akrobacje rowerowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
"Abubaca"

Akrobacje rowerowe – odmiana kolarstwa uprawiana na różnego rodzaju rowerach, których wspólną cechą jest wykonywanie rozmaitych ewolucji.

Akrobacje cyrkowe[edytuj]

Akrobacje cyrkowe wykonuje się na różnego rodzaju rowerach cyrkowych, z których najbardziej znany jest rower jednokołowy. Oprócz roweru jednokołowego stosuje się też w cyrkach rowery do jazdy po linie, rowery trampolinowe, czasami również wykonuje ewolucje na rowerach BMX. Z akrobacji cyrkowych wywodzi się kilka dyscyplin kolarskich. Są to m.in.:

  • kolarstwo artystyczne - polegające na wykonywaniu czegoś w rodzaju tańca na rowerach jednokołowych lub BMX-ach,
  • piłka rowerowa - polegający na grze w piłkę na specjalnie do tego przeznaczonych rowerach,
  • przedstawienia teatralne z wykorzystaniem rowerów cyrkowych znane jako pokazy akrobacji rowerowych.


Trial[edytuj]

Dyscyplina, w której celem jest pokonanie trudnego odcinka (np. skały, schody, poręcze) na specjalnym rowerze trialowym.

BMX[edytuj]

  • Dirt jumping - polega na wykonywaniu skoków i ewolucji w powietrzu (np. obrót o 360°, obrót do tyłu przez plecy - tzw. backflip, wyprostowanie ciała podczas lotu - superman, obrót kierownicy o 360° - barspin, zdjęcie nóg z pedałów - no footer, zdjęcie rąk z kierownicy - no hander, puszczenie się roweru i ponowne złapanie go - nothing) po wybiciu się z odpowiednio ukształtowanych ziemnych wyskoczni (tzw. hopek) o różnych kształtach i rozmiarach.
  • Park - forma jazdy na BMX polegająca na pokonywaniu przeszkód w skateparku (np. rampa, quarter, spine itp.) w określonym limicie czasu. Sędziowie wybierają dwa najlepsze z trzech przejazdów i przyznają punkty. Ilość i długość przejazdów zależy od konkursu (X-games, Gravity Games itd.)
  • Street - dyscyplina polegająca na niczym nie ograniczonej jeździe po wszelkich wytworach architektury miejskiej. Ściśle wiąże się z tym określony styl życia, wymuszony przez częste wyjazdy oraz upór w dążeniu do celu, jakim jest perfekcja w jeździe. Polega na wykorzystywaniu wszelkich przeszkód ulicznych np. schodów, poręczy, murków, drzew oraz innych przeszkód. Ten styl jazdy rozpowszechnił Danny MacAskill.
  • Flatland - dyscyplina polegająca na wykonywaniu akrobacji na płaskim, dużym, najlepiej asfaltowym terenie. W ramach tej dyscypliny wykonuje się różne triki stojąc na pegach, pedałach lub napędzając koło pocierając nogą o oponę. Punkty dostaje się za trudniejsze elementy. Wbrew pozorom, nie jest to jedna z bezpieczniejszych odmian tego sportu, gdyż prócz obtarć lub stłuczeń, zdarzają się również ciężkie urazy, szczególnie stawów nadgarstkowych oraz łokci. Charakterystyczna dla flatlandu jest budowa roweru - krótka baza kół, bardzo niskie przełożenie, a także konieczne wyposażenie w pegi i rotor. Obecnie większość rowerów do flatlandu nie posiada hamulców wcale lub posiada jedynie przedni.
  • Vert - forma jazdy na BMX polegająca na rampie przypominającej przekrojoną rurę. Ten styl jazdy rozpowszechnił Mat Hoffman.