Al-Mutanabbi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Al-Mutanabbi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

915
Al-Kufa

Data śmierci

23 września 965

Zawód, zajęcie

poeta arabski

Abu Tajjib Al-Mutanabbi (ar.: أبو الطيب احمد بن الحسين المتنبّي; Abu At-Tajjib Ahmad ibn Al-Hussajn Al-Mutanabbi) (ur. ok. 915 w Kufie, zm. 23 września 965) – poeta arabski[1].

Należał do najważniejszych przedstawicieli kierunku neoklasycznego w poezji arabskiej okresu panowania Abbasydów. W ciągu swojego życia odbył wiele podróży (między innymi do Persji, Syrii, Egiptu); spędził wiele lat na dworze księcia Sajfa a-Dauli w Aleppo. Al-Mutanabbi spędził około dwóch lat wśród syryjskich Beduinów, co wywarło później ogromny wpływ na jego twórczość poetycką, na którą składają się liczne kasydy, panegiryki, elegie, satyry, poematy epickie i wiele innych. Poeta ten powracając do tradycyjnej staroarabskiej poezji, zasłynął z pięknego stylu, który pełen jest arabskich archaizmów i pięknych porównań. Jest on również twórcą licznych wierszy zawierających refleksje filozoficzne. Al-Mutanabbi był poetą kochającym intensywne życie, co przejawia się w jego utworach. W wielu swoich wierszach zawierał również elementy patriotyczne.

Jedną z jego kasyd pośrednio przełożył Adam Mickiewicz[2], korzystając głównie z przekładu francuskiego: Almotenabbi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ayyıldız, Esat (2020), "el-Mutenebbî’nin Seyfüddevle’ye Methiyeleri (Seyfiyyât)", BEÜ İlahiyat Fakültesi Dergisi , 7 (2) , 497-518 . DOI: 10.33460/beuifd.810283
  2. Praca zbiorowa: Oxford – Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Na Wyspach Brytyjskich. Karolingowie. T. 16. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 163. ISBN 83-7425-568-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]