Alaskan klee kai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Alaskan Klee Kai)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alaskan klee kai
Echo-standard-male-akk-2007.jpg
Standardowej wielkości samiec o ubarwieniu czarno białym
Inne nazwy klee kai
Kraj patronacki USA
Wymiary
Wysokość ok.33–42 cm
Masa ok.4,3–10 kg
Klasyfikacja
UKC Grupa 5 – Northern Breed
Wzorce rasy
UKC
AKK średniej wielkości

Alaskan klee kai – północna rasa psa w typie szpica. Nazwa klee kai wywodzi się z języka Inuitów, gdzie oznacza mały pies.

Rys historyczny[edytuj | edytuj kod]

Rasa ta została wyhodowana w Wasilla (Alaska) w połowie lat 70. XX wieku przez Lindę S. Spurlin i jej rodzinę[1], zainspirowaną przypadkowo skojarzonym alaskan husky z małym psem. Utworzono ją na bazie husky syberyjskiego i psów w typie alaskan husky oraz schipperke i american eskimo dog tak, aby zmniejszyć rozmiar psów jednocześnie unikając karłowatości.

Pierwotnie rasa nazywała się klee kai. W 1995 roku zmieniono jej nazwę na alaskan klee kai[1]. United Kennel Club zarejestrował wzorzec rasy 1 stycznia 1997. Wyselekcjonowano trzy odmiany różniące się wielkością: toy, miniatura i standard.

Zachowanie i charakter[edytuj | edytuj kod]

Alaskan klee kai są bardzo energiczne, przez co nie nadają się dla wszystkich. Jednak w odpowiednich warunkach są wspaniałymi towarzyszami. Są przyjacielskie, do obcych odnoszą się z rezerwą. Jest to pies inteligentny, delikatny i oddany.

Zdrowie i pielęgnacja[edytuj | edytuj kod]

Rasa ta nie ma większych kłopotów ze zdrowiem. Ze względu na swoje rozmiary mogą być trzymane w mieszkaniu pod warunkiem, że zostanie im zapewniona odpowiednia, codzienna dawka ruchu. Powinny być regularnie szczotkowane. Żyją do 14 lat.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Alaskan Klee Kai Rev. May 1, 2012 (ang.). United Kennel Club, 2012. [dostęp 2012-11-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]