American eskimo dog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
American eskimo dog
American Eskimo Dog.jpg
Inne nazwy american eskimo spitz,
eskie
Kraj pochodzenia Stany Zjednoczone
Klasyfikacja
AKC Non-sporting
CKC Non-sporting
UKC Grupa 5 - Northern Breed
Wzorce rasy
AKC UKC


American eskimo dograsa psa zaliczana do grupy szpiców.

W tłumaczeniu na język polski poprawna wydaje się nazwa: amerykański pies eskimoski; ze względu jednak na brak uznania rasy przez FCI nie występuje ona w oficjalnej polskiej terminologii kynologicznej. Rasa jest w Polsce bardzo rzadko spotykana.

Historia[edytuj]

American eskimo dog jest szpicem, którego białe umaszczenie, niepreferowane w Europie, znalazło sobie zwolenników w USA. Nie jest to jedynie odmiana szpica niemieckiego – psy te hoduje się jako osobną rasę już od ponad 100 lat. Po raz pierwszy została zarejestrowana przez United Kennel Club w 1919, a w 1958 związek wydał pierwszą pisaną historię rasy. Jednak wzorzec jeszcze nie istniał, więc psy akceptowano indywidualnie, na podstawie wyglądu. Koniec temu sposobowi rejestracji dało powstanie pierwszego klubu american eskimo w 1970 roku – National American Eskimo Dog Association.
Kolejny klub, American Eskimo Dog Club of America, stowarzyszał miłośników starających się o uznanie rasy przez American Kennel Club. Udało się to w 1995. Od 2006 roku, american eskimo znajduje się również na wykazie ras Canadian Kennel Clubu.

Typy rasy[edytuj]

AKC wyróżnia trzy typy rasy na podstawie wysokości w kłębie:

  • toy: 23–30 cm
  • miniature: 30–38 cm
  • standard: 38–48 cm

Charakter[edytuj]

Psy chętne do współpracy, o dużej ilości energii do wykorzystania, zachowują jednak dozę niezależności, charakterystyczną dla szpiców. Częstym problemem jest nadmierne szczekanie i nadpobudliwość. Rasa nadaje się do większości psich sportów.