Przejdź do zawartości

Albin Kohn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Albin Kohn
Ilustracja
Albin Kohn
Data i miejsce urodzenia

18 października 1820
Bydgoszcz

Data i miejsce śmierci

2 grudnia 1880
Poznań

Małżeństwo

Nepomucena Wiśniewska

Dzieci

Józefa, Dezyderiusz, Zofia, Kazimierz, Władysław[1]

Albin Kohn (ur. 18 października 1820 w Bydgoszczy, zm. 2 grudnia 1880 w Poznaniu) – polski literat, tłumacz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 18 października 1820 w Bydgoszczy i był synem ubogiego kapelusznika. Kształcił się w seminarium nauczycielskim w Paradyżu, które ukończył w 1839 i podjął pracę jako nauczyciel elementarny.

Walczył w powstaniu wielkopolskim i brał udział w bitwie pod Raszkowem. Trafił do więzienia w Kostrzyniu. Po zwolnieniu z więzienia pracował jako oficjalista przy gospodarstwie rolniczym.

W 1856 przeniósł się do królestwa Polskiego i rozpoczął pracę literacką. Pisane teksty umieszczał w prasie rolniczej i zamieszkał w Warszawie. Odbył podróże do Niemiec i Holandii celem poznania gospodarowania rolniczego.

Uczestnik powstania styczniowego i zesłaniec na Syberię. W czasie pobytu na Syberii prowadził obserwacje z zakresu geografii, etnografii, językoznawstwa. W 1870 powrócił z zesłania i zamieszkał w Poznaniu. Pisał nie tylko artykuły agronomiczne ale również opisywał swoje spostrzeżenia z pobytu na Syberii. Opublikował w języku niemieckim opis Mongolii pułkownika Przewalskiego. Był członkiem Towarzystwa archeologicznego w Moskwie, Museum fur Volkernkunde w Lipsku i Muzeum Przedhistorycznego i etnograficznego w Rzymie. Prace swoje zamieszczał w polskiej prasie: "Ziemianin", "Rolnik", "Ruch społeczno-ekonomiczny", "Sobótka", "Tygodnik Wielkopolski", "Gazeta Wielkopolska", "Ognisko", "Miesięcznik", Towarzstwa Galicyjskiego ochrony zwierząt "Gazetę" i "Tygodnik Rolniczy", "Gazetę Polską" i "Warszawską", "Echo", a także "Encyklopedię Rolniczą". Wśród prasy niemieckojęzycznej były: "Mittheilungen", "Globus", "Aus allen Welttheilen", "Posener Zeitung", "Bromberg Zeitung", "Ausland", "Der Grenzbote", "Allgemeine Augsburger Zeitung".

Zmarł 2 grudnia 1880 w Szpitalu Sióstr miłosierdzia w Poznaniu.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • "Sibirien und das Amurgebiet"; Lipsk 1876,
  • "Materialen zur Vorgeschichte des Menschen im ostlichen Europa, nach polnischen und Russischen Quellen"; Jena 1879 dwa tomy,
  • "Obrazek z przeszłości człowieka w W. Ks. Poznańskiem"
  • tłumaczenie na język niemiecki "Drogi handlowe greckie i rzymski, poprzez porzecza Odry, Dniepru i Niemna do wybrzeży morza Bałtyckiego" Jana Nepomucena Sadowskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Albin Jakub Kohn [online], M.J. Minakowski: Wielka Genealogia Minakowskiego [dostęp 2024-04-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Adam Pług. Albin Kohn; Wspomnienie pośmiertne. „Kłosy”. T.32 Nr 811, s. 19,22, 1881. Warszawa: S.Lewental. [dostęp 2024-04-05].