Aleksander (Echevarria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aleksander
Francisco Echevarria
Biskup Vevey
Kraj działania  Szwajcaria
Data i miejsce urodzenia 19 lutego 1956
Genewa
Biskup Vevey
Okres sprawowania od 2019
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji
Inkardynacja Eparchia brytyjska i zachodnioeuropejska
Śluby zakonne 25 listopada 2018
Diakonat 26 września 1996
Prezbiterat 1997
Nominacja biskupia 20 września 2018
Chirotonia biskupia 20 stycznia 2019
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 20 stycznia 2019
Miejscowość Genewa
Miejsce Sobór Podwyższenia Krzyża Pańskiego
Konsekrator Marek (Arndt)
Współkonsekratorzy Agapit (Horáček), Ireneusz (Steenberg), Teodozjusz (Iwaszczenko)

Aleksander, imię świeckie Francisco Echevarria (ur. 19 lutego 1956 w Genewie) – szwajcarski biskup prawosławny służący w jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z mieszanej rodziny francusko-meksykańskiej wyznania rzymskokatolickiego. Jego matka pracowała jako katechetka. Równocześnie Francisco Echevarria jeszcze jako dziecko zaczął śpiewać w chórze parafialnym prawosławnego soboru Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Genewie, zaś mając 17 lat dokonał konwersji na prawosławie, przyjmując dodatkowe imię Adrian, gdyż jego dotychczasowy święty patron nie jest czczony w Cerkwi[1]. W 1981 r. ukończył studia w zakresie historii starożytnej na Uniwersytecie Genewskim[1].

26 września 1996 r. został wyświęcony na diakona przez biskupa Vevejskiego Ambrożego (Kantakuzenа). Kolejne pół roku przebywał w monasterze Leśniańskiej Ikony Matki Bożej w Chavincourt-Provemont, gdzie uczył się praktycznej liturgiki. W marcu 1997 r. został wyświęcony na kapłana przez biskupa Ambrożego i skierowany do służby w soborze Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Genewie. Regularnie służył również w cerkwiach św. Barbary w Vevey oraz w cerkwi Narodzenia Pańskiego w Lozannie, zaś w latach 2007–2011 także w cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Pau[1].

20 września 2018 r. ks. Echevarria został nominowany na biskupa Vevey, wikariusza eparchii genewskiej i zachodnioeuropejskiej[a]. W związku z tą decyzją został 25 listopada 2018 r. postrzyżony na mnicha w monasterze św. Hioba Poczajowskiego pod Monachium przez arcybiskupa berlińskiego i niemieckiego Marka, przyjmując przy tym imię zakonne Aleksander na cześć św. Aleksandra z Bergamo. 2 grudnia 2018 r. w soborze w Monachium otrzymał godność archimandryty[2].

Jego chirotonia biskupia odbyła się 20 stycznia 2019 r. w soborze Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Genewie pod przewodnictwem arcybiskupa berlińskiego i niemieckiego Marka[3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W czerwcu 2019 r., po połączeniu z eparchią brytyjską i irlandzką, przekształconą w eparchię brytyjską i zachodnioeuropejską.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]