Ales stenar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ales stenar
Rysunek Ales stenar z 1777 roku

Ales stenar – kamienny kompleks znajdujący się w miejscowości Kåseberga, niedaleko Ystad w południowej Szwecji. Składa się z 59 głazów i ma 67 metrów długości oraz 19 szerokości[1]. Z lotu ptaka przypomina kształt łodzi. Nie wiadomo, kto i w jakim celu go zbudował[2].

Istnieją różne teorie dotyczące celu w jakim zbudowano ten kompleks. Według jednej z nich Ales stenar to przypuszczalnie grobowiec z przełomu VI–VII wieku naszej ery, będący dziełem przodków wikingów. Archeolodzy z uniwersytetu w Lund uważają, że pochowano w nim kogoś znacznego, zapewne jakiegoś znamienitego wodza[3]. Nie znaleziono tam jednak żadnych ludzkich szczątków. Koncepcja sakralna zakłada, że było to miejsce odprawiania religijnych obrządków[1]. Szwedzki badacz a zarazem odkrywca-amator Bob Lind przekonuje, że Ales stenar to pradawne obserwatorium astronomiczne, zaś tworzące kompleks głazy są wielkim zegarem słonecznym[4]. Największymi kamieniami są niemal 3,5-metrowe kamienie nazwane „dziobem” i „rufą”. Są one skierowane odpowiednio w kierunku wschodu słońca w chwili przesilenia letniego i zachodu w chwili przesilenia zimowego[2].

W 1989 w pobliżu jednego z kamieni znaleziono szczątki węgla drzewnego. Została przeprowadzona analiza metodą 14C, która wykazała, że pochodzą one z 650 roku naszej ery. Następnie wykonano jeszcze kilka prób, które przyniosły inne wyniki. W rezultacie szacunki dotyczące wieku kamieni wahają się od roku 330 po 980[5]. Liczba głazów różniła się między sobą, w zależności od okresów, w których próbowano je policzyć. Rysunek z 1777 przedstawiał ich kilkadziesiąt, zaś 24 lata później znajdowało się tam 19 kamieni. Późniejsze źródła z XIX wieku mówią o 48 obeliskach. Naukowcy przypuszczają, że na terenie, gdzie obecnie znajduje się Ales stenar, już wcześniej istniała kamienna formacja. Miałoby o tym świadczyć odnalezienie w 1995 urny z resztkami jedzenia oraz paleniska[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Andrew M. Kobos: Ales Stenar when? Who? What for? (ang.). zwoje-scrolls.com. [dostęp 25 lipca 2010].
  2. a b Ales stenar (ang.). raa.se. [dostęp 25 lipca 2010].
  3. Warto zobaczyć w Skanii (pol.). www.szwecja-ok.pl. [dostęp 25 lipca 2010].
  4. Det stora guidebråket på Ales stenar (szw.). vof.se. [dostęp 25 lipca 2010].
  5. Ales stenar (szw.). fotevikensmuseum.se. [dostęp 8 grudnia 2013].


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]