Ystad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ystad
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Szwecja
Region Skåne län vapen.svg Skania
Gmina Ystad vapen.svg Ystad
Powierzchnia 7,92 km²
Populacja (2010)
• liczba ludności

18 350
Położenie na mapie Skanii
Mapa lokalizacyjna Skanii
Ystad
Ystad
Położenie na mapie Szwecji
Mapa lokalizacyjna Szwecji
Ystad
Ystad
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Ystad
Ystad
Ziemia 55°25′N 13°50′E/55,416667 13,833333
Portal Portal Szwecja
Średniowieczna zabudowa

Ystad – miasto w południowej Szwecji, siedziba władz administracyjnych gminy Ystad w regionie (szw. län) Skania (w krainie Skania), port nad Morzem Bałtyckim.

Liczy 18 350 mieszkańców[1] (dane z 2010). Dla porównania w 1972 liczyło 23,9 tys. mieszkańców[2]. Z tamtejszej bazy promowej, wypływają promy do Rønne oraz do Świnoujścia. Ystad jest dla Świnoujścia miastem partnerskim od 1990. Średniowieczna (w większości XV i XVI-wieczna) zabudowa szachulcowa stanowi największy tego typu zespół w całej Skandynawii[3]. Do cennych zabytków architektonicznych należą też ceglane, gotyckie kościoły Mariacki i św. Piotra.

Ystad jako miasto portowe[edytuj]

Miasto Ystad jest istotnym elementem infrastruktury transportowej Szwecji. Wraz z funkcjonującym tam morskim przejściem granicznym tworzy bardzo ważny dla transportu środkowoeuropejskiego – węzeł komunikacyjny. Łączy – poprzez połączenia morskie i lądowe – Skandynawię z Europą Środkową i Europą Południową oraz kraje bałtyckie z Europą Zachodnią.

Połączenie promowe Świnoujście-Ystad[edytuj]

Połączenie promowe Świnoujście – Ystad istnieje od 1964. Linia ta rozwijała się prężnie przez następne lata, armatorzy polscy wprowadzali coraz to nowe promy na tej linii.

W październiku 2006 rozpoczęła się przebudowa portu w Ystad, ponieważ prom MF Wawel ze względu na brak miejsca w porcie pasażerskim, był zmuszony do cumowania przy nabrzeżu przemysłowym. Przebudowa ma kosztować 30 mln koron szwedzkich. Głębokości przy nabrzeżach w porcie Ystad wynoszą 7,2 m, a docelowo planowane jest pogłębienie portu do 8 metrów. Najbardziej odpowiednia głębokość, czyli 8,5-9 metrów jest niemożliwa do zrealizowania w basenie wewnętrznym z powodu zbyt płytkiego osadzenia stalowych ścianek nabrzeży. Rozpoczęto również rozmowy na temat uruchomienia w porcie centrum magazynowo-dystrybucyjnego[4].

Do 5 lutego 2007, czyli daty uruchomienia nowego połączenia przez operatora promowego Unity Line Świnoujście – Trelleborg, każdego dnia ze Świnoujścia do Ystad wypływało pięć polskich promów. Aktualnie na tej trasie przewoźnicy uruchamiają:

Autostrada morska Świnoujście-Ystad[edytuj]

W styczniu 2007 zawiązało się konsorcjum firm, w skład którego weszły Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, miasto Ystad, Ystad Hamn Logistic AB, Polska Żegluga Bałtycka i Unity Line sp. z o.o. W Ministerstwie Gospodarki konsorcjum złożyło wspólną aplikację w ramach projektu „Autostrady Morskie”.

Celem aplikacji jest wpisanie morskiego połączenia promowego Szczecin-Świnoujście-Ystad do unijnego programu „Autostrad Morskich”. Status taki daje przewagę w dostępie do funduszy unijnych (TEN, Marco Polo, ERDF, INTERREG, Fundusz Spójności), ma także dla obu portów znaczenie marketingowe.

Ystad w literaturze[edytuj]

Ystad jest jednym z głównych miejsc akcji cyklu powieści detektywistycznych szwedzkiego pisarza Henninga Mankella (ur. 1948). To właśnie w tym mieście, przy ul. Mariagatan, mieszka główny bohater cyklu – prowincjonalny komisarz śledczy Kurt Wallander.

Przypisy