Ystad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ystad
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Szwecja
Region Skåne län vapen.svg Skania
Gmina Ystad vapen.svg Ystad
Powierzchnia 7,92 km²
Populacja (2010)
• liczba ludności

18 350
Położenie na mapie Skanii
Mapa lokalizacyjna Skanii
Ystad
Ystad
Położenie na mapie Szwecji
Mapa lokalizacyjna Szwecji
Ystad
Ystad
Ziemia 55°25′N 13°50′E/55,416667 13,833333
Portal Portal Szwecja
Średniowieczna zabudowa

Ystad – miasto w południowej Szwecji, siedziba władz administracyjnych gminy Ystad w regionie (szw. län) Skåne (w krainie Skania), port nad Morzem Bałtyckim.

Liczy 18 350 mieszkańców[1] (dane z 2010 roku). Dla porównania w roku 1972 liczyło 23,9 tys. mieszkańców[2]. Z tamtejszej bazy promowej, wypływają promy do Rønne oraz do Świnoujścia. Ystad jest dla Świnoujścia miastem partnerskim od 1990 roku. Średniowieczna (w większości XV i XVI-wieczna) zabudowa szachulcowa stanowi największy tego typu zespół w całej Skandynawii[3]. Do cennych zabytków architektonicznych należą też ceglane, gotyckie kościoły Mariacki i św. Piotra.

Ystad jako miasto portowe[edytuj | edytuj kod]

Miasto Ystad jest istotnym elementem infrastruktury transportowej Szwecji. Wraz z funkcjonującym tam morskim przejściem granicznym tworzy bardzo ważny dla transportu środkowoeuropejskiego - węzeł komunikacyjny. Łączy - poprzez połączenia morskie i lądowe - Skandynawię z Europą Środkową i Europą Południową oraz kraje bałtyckie z Europą Zachodnią.

Połączenie promowe Świnoujście-Ystad[edytuj | edytuj kod]

Połączenie promowe Świnoujście - Ystad istnieje od 1964 roku. Linia ta rozwijała się prężnie przez następne lata, armatorzy polscy wprowadzali coraz to nowe promy na tej linii.

W październiku 2006 rozpoczęła się przebudowa portu w Ystad, ponieważ prom MF Wawel ze względu na brak miejsca w porcie pasażerskim, był zmuszony do cumowania przy nabrzeżu przemysłowym. Przebudowa ma kosztować 30 mln koron szwedzkich. Głębokości przy nabrzeżach w porcie Ystad wynoszą 7,2 m, a docelowo planowane jest pogłębienie portu do 8 metrów. Najbardziej odpowiednia głębokość, czyli 8,5-9 metrów jest niemożliwa do zrealizowania w basenie wewnętrznym z powodu zbyt płytkiego osadzenia stalowych ścianek nabrzeży. Rozpoczęto również rozmowy na temat uruchomienia w porcie centrum magazynowo-dystrybucyjnego[4].

Do 5 lutego 2007 roku, czyli daty uruchomienia nowego połączenia przez operatora promowego Unity Line Świnoujście - Trelleborg, każdego dnia ze Świnoujścia do Ystad wypływało pięć polskich promów. Aktualnie na tej trasie przewoźnicy uruchamiają:

Autostrada morska Świnoujście-Ystad[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2007 zawiązało się konsorcjum firm, w skład którego weszły Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, miasto Ystad, Ystad Hamn Logistic AB, Polska Żegluga Bałtycka i Unity Line sp. z o.o. W Ministerstwie Gospodarki konsorcjum złożyło wspólną aplikację w ramach projektu "Autostrady Morskie".

Celem aplikacji jest wpisanie morskiego połączenia promowego Szczecin-Świnoujście-Ystad do unijnego programu "Autostrad Morskich". Status taki daje przewagę w dostępie do funduszy unijnych (TEN, Marco Polo, ERDF, INTERREG, Fundusz Spójności), ma także dla obu portów znaczenie marketingowe.

Ystad w literaturze[edytuj | edytuj kod]

Ystad jest jednym z głównych miejsc akcji cyklu powieści detektywistycznych szwedzkiego pisarza Henninga Mankella (ur. 1948). To właśnie w tym mieście, przy ul. Mariagatan, mieszka główny bohater cyklu - prowincjonalny komisarz śledczy Kurt Wallander.

Przypisy