Algorytm Deutscha-Jozsy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Algorytm Deutscha–Jozsyalgorytm kwantowy utworzony przez Dawida Deutscha i Richarda Jozsę w 1992[1] poprawiany później przez Richarda Cleve, Artura Ekerta, Chiarę Macchiavello i Michele Mosca w 1998[2]. Sam algorytm nie ma dużej wartości praktycznej – jest to jeden z pierwszych przykładów algorytmu kwantowego, który jest wykładniczo szybszy od każdego możliwego deterministycznego, klasycznego algorytmu. Algorytm Deutscha-Jozsy jest również deterministyczny, to znaczy zawsze zwraca poprawną odpowiedź.

Sformułowanie problemu[edytuj | edytuj kod]

W problemie Deutscha-Jozsy mamy daną wyrocznię – komputer kwantowy reprezentowany przez czarną skrzynkę, który implementuje funkcję . Gwarantowane jest, że jest funkcją stałą lub zbalansowaną[3] (zwraca 0 dla połowy dziedziny i 1 dla drugiej połowy). Zadanie polega na określeniu, korzystając z wyroczni, czy jest stała, czy zbalansowana.

Klasyczny algorytm[edytuj | edytuj kod]

Konwencjonalny, deterministyczny algorytm rozwiązujący problem Deutscha-Jozsy wymaga w najgorszym przypadku ewaluacji funkcji , gdzie n jest liczbą bitów/kubitów. Aby udowodnić, że jest stała, potrzebne jest obliczenie funkcji w ponad połowie punktów i obserwacja, że otrzymane wyniki są identyczne (przy założeniu, że funkcja jest stała lub zbalansowana). W najlepszym przypadku, już pierwsze dwie sprawdzone wartości funkcji będą różne, co dowodzi, że jest zbalansowana. Konwencjonalny algorytm randomizowany wymaga wykonania stałej liczby ewaluacji funkcji, aby uzyskać poprawną odpowiedź z dużym prawdopodobieństwem (błąd z prawdopodobieństwem ). Aby na pewno uzyskać poprawną odpowiedź (algorytm deterministyczny), wymagane jest wyznaczenie wartości funkcji. Algorytm Deutscha-Jozsy zwraca zawsze poprawną odpowiedź już po jednej ewaluacji funkcji .

Historia[edytuj | edytuj kod]

Algorytm Deutscha-Jozsy jest uogólnieniem wcześniejszej (1985) pracy Dawida Deutscha, która pokazuje rozwiązanie prostszego problemu. Konkretnie, mamy daną funkcję binarną, której dziedziną jest 1 bit: i pytamy, czy jest stała[4].

Algorytm proponowany początkowo przez Deutscha nie był właściwie deterministyczny. Algorytm dawał poprawną odpowiedź z prawdopodobieństwem 50%. W 1992, Deutsch i Jozsa wymyślili deterministyczny algorytm, który został uogólniony na przypadek funkcji, której argumentem jest bitów. W przeciwieństwie do aktualnego algorytmu, wymagał on dwukrotnego obliczenia wartości funkcji.

Późniejsze ulepszenia algorytmu Deutscha wprowadził Cleve (i inni)[2], czego efektem było powstanie deterministycznego algorytmu, który wymaga jednokrotnej ewaluacji funkcji . Temu algorytmowi nadano imiona Deutscha-Jozsy, aby uczcić innowacyjne zmiany wprowadzone przez tych naukowców[2].

Algorytm Deutsha-Jozsy stanowił inspirację dla algorytmu Shora i Grovera, dwóch najbardziej rewolucyjnych algorytmów kwantowych[5][6]

Dekoherencja[edytuj | edytuj kod]

Aby algorytm Deutscha-Jozsy działał, wyrocznia obliczająca z musi być wyrocznią kwantową, która nie dokonuje dekoherencji . Wyrocznia w swoim wywołaniu musi również niszczyć informację o stanie .

Algorytm Deutscha[edytuj | edytuj kod]

Algorytm Deutscha to szczególny przypadek algorytmu Deutscha-Jozsy. Sprawdza się w nim warunek: . Jest to równoważne sprawdzeniu (gdzie to dodawanie modulo 2, na które można patrzeć jak na kwantową bramkę XOR zaimplementowaną jako kontrolowana bramka NOT) – jeśli wyjdzie zero, to jest stała, w przeciwnym przypadku nie jest stała.

Algorytm zaczyna się ustaleniem dwukubitowego stanu A: i zaaplikowaniu przekształcenia Hadamarda do każdego kubitu, co daje stan B:

Dana jest kwantowa implementacja funkcji , która przekształca w . Zastosowanie tej funkcji do stanu B daje:

Ignorujemy ostatni bit i z dokładnością do globalnego czynnika fazowego (przemnożenia całości przez ) otrzymujemy stan:

Zastosowanie przekształcenia Hadamarda do tego stanu daje:

wtedy i tylko wtedy, jeśli zmierzono 0, a wtedy i tylko wtedy, jeśli zmierzono 1. Wynika z tego, iż z prawdopodobieństwem równym 100% wiemy, czy jest stała, czy zbalansowana.

Algorytm Deutscha-Jozsy[edytuj | edytuj kod]

Ustalmy bitowy stan A: . (pierwsze bitów jest w stanie , a ostatni ). Do każdego bitu A stosowane jest przekształcenie Hadamarda, w wyniku czego powstaje stan B:

Obwód kwantowy algorytmu Deutscha-Jozsy
.

Następnie, kwantowa wyrocznia przekształca stan w, co daje:

.

Po podstawieniu w miejsce oraz , ten wzór przekształca się do:

.

W tym momencie stan ostatniego kubitu może zostać zignorowany. Po zastosowaniu przekształcenia Hadamarda ponownie na pierwszych bitach otrzymuje się:

gdzie

Na koniec sprawdźmy prawdopodobieństwo zmierzenia ,

Co sumuje się do 1, jeśli jest stała (interferencja konstruktywna), i do 0, jeśli jest zbalansowana (interferencja destruktywna).

Przypisy

  1. David Deutsch and Richard Jozsa. Rapid solutions of problems by quantum computation. „Proceedings of the Royal Society of London A”. 439, s. 553, 1992. DOI: 10.1098/rspa.1992.0167. Bibcode1992RSPSA.439..553D. 
  2. a b c R. Cleve, A. Ekert, C. Macchiavello, and M. Mosca. Quantum algorithms revisited. „Proceedings of the Royal Society of London A”. 454, s. 339–354, 1998. DOI: 10.1098/rspa.1998.0164. arXiv:quant-ph/9708016. Bibcode1998RSPSA.454..339C. 
  3. Certainty from Uncertainty
  4. David Deutsch. The Church-Turing principle and the universal quantum computer. „Proceedings of the Royal Society of London A”. 400, s. 97, 1985. DOI: 10.1098/rspa.1985.0070. Bibcode1985RSPSA.400...97D. 
  5. . A fast quantum mechanical algorithm for database search. W: Lov K. Grover: Proceedings of the Twenty-Eighth Annual ACM Symposium on Theory of Computing. 1996, s. 212–219. DOI: 10.1145/237814.237866.
  6. Algorithms for quantum computation: discrete logarithms and factoring. W: Peter W. Shor: Proceedings of the 35th IEEE Symposium on Foundations of Computer Science. 1994, s. 124–134. DOI: 10.1109/SFCS.1994.365700.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]