Aliko Dangote

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aliko Dangote
Ilustracja
Aliko Dangote w 2011
Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1957
Kano

Zawód, zajęcie

biznesmen

Narodowość

Nigeryjczyk

Alma Mater

Al-Azhar

Wyznanie

islam

Rodzice

Mohammed Dangote
Mariya Sanusi Dantata

Krewni i powinowaci

Sani Dangote (brat)

Aliko Dangote (ur. 10 kwietnia 1957) – nigeryjski biznesmen, założyciel i właściciel konglomeratu Dangote Group - jednego z największych zachodnioafrykańskich koncernów, działającego w Nigerii i kilku innych państwach w Afryce. Uznawany jest za najbogatszego Nigeryjczyka i Afrykanina.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Aliko Dangote urodził się 10 kwietnia 1957 roku w zamożnej muzułmańskiej rodzinie w mieście Kano w północnej Nigerii. Od dzieciństwa interesował się przedsiębiorczością. Jak sam opowiedział, już w szkole podstawowej sprzedawał słodycze, aby zdobyć pieniądze. Studiował biznes na uczelni Al-Azhar w Kairze. W wieku 21 lat powrócił do Nigerii, z pomocą rodziny gotowy do rozpoczęcia kariery.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie niewielka firma handlowa Dangote Group została utworzona w 1977 roku. Zdołała przekształcić się w olbrzymie przedsiębiorstwo, obejmujące kilka firm, zajmujące się przemysłem spożywczym i budowlanym (wyrób cementu).

W 2012 roku Dangote został właścicielem fragmentu portu Apapa w Lagos. Wykorzystał go do rozwoju przemysłu spożywczego.

Dangote Group jest obecnie największą przetwórnią cukru w Afryce i trzecią pod względem wielkości na świecie. Produkuje 800 tys. ton tego towaru rocznie. Ponadto koncern handluje solą, mąką, makaronem, ryżem, rybami, kakao, sezamem, a także cementem i bawełną. Zarządza też nieruchomościami, transportem i przemysłem chemicznym. Ogółem, w firmie zatrudnionych jest ponad 11 tys. pracowników.

Dangote zajmuje się również rozbudową kablowej sieci telekomunikacyjnej w Nigerii.

Aliko Dangote finansował w 2003 roku kampanię wyborczą Olusẹgun Ọbasanjọ, któremu dał wsparcie 200 mln nair. Finansował także Narodowy Meczet i Bibliotekę Prezydencką. Kontrowersyjnie wspierał rządzącą Ludową Partię Demokratyczną.

14 listopada 2011 roku Dangote otrzymał prestiżową nagrodę "Grand Commander of the Order of the Niger".

W 2013 roku był najbogatszym mieszkańcem Afryki i 30. najbogatszym człowiekiem na świecie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]