Alkoholany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Struktura typowej grupy alkoksylowej

Alkoholany (alkoksylany) – organiczne związki chemiczne o wzorze ogólnym ROM (gdzie: R – grupa alkilowa; M – atom metalu). Otrzymuje się je głównie podczas reakcji odpowiedniego alkoholu z metalem (sodem i potasem na zimno, zaś z magnezem i glinem na gorąco[1]) w środowisku bezwodnym. Większość alkoholanów to związki jonowe, choć w niektórych (np. w t-butanolanie glinu) występują wiązania kowalencyjne.

Właściwości i zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Alkoholany są mocnymi zasadami, w wodzie ulegają rozkładowi w myśl reakcji RO + H2O → ROH + OH. Jako zasady są one używane w licznych syntezach organicznych. Najczęściej używanymi alkoholanami są etanolan sodu i t-butanolan potasu. Najważniejszą reakcją, w której alkoksylany nie występują tylko jako zasady jest synteza eterów metodą Williamsona.

Alkoholany otrzymuje się podczas reakcji silnej zasady z alkoholem. Najczęściej jest nią czysty metal lekki, choć zdarzają się też reakcje z amidkami bądź wodorkami tych metali[potrzebny przypis].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Podręczny słownik chemiczny, Romuald Hassa (red.), Janusz Mrzigod (red.), Janusz Nowakowski (red.), Katowice: Videograf II, 2004, s. 25, ISBN 83-7183-240-0.