Allegro (radioodbiornik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy radioodbiornika. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Radioodbiornik Elektrit Allegro Z

Allegro − seria radioodbiorników produkcji firmy Elektrit z Wilna, produkowanych w sezonie 1938/1939 i stanowiący rozwinięcie odbiornika Presto. Produkowany był w trzech wersjach:

  • sieciowej przystosowanej do zasilania z sieci prądu zmiennego z napięciem od 110V do 240V, wyposażonej w lampy EK2 (mieszacz i heterodyna), EBC3 (wzmacniacz p.cz., detektor i stopień wstępny m.cz.), EL3 (wzmacniacz głośnikowy), EM1 (oko magiczne - wskaźnik dostrojenia) i AZ1 (prostownik w zasilaczu).
  • sieciowej przystosowanej do zasilania z sieci prądu zmiennego lub stałego (zasilanie uniwersalne) z napięciem od 110V do 240V, wyposażonej w lampy EK2 (mieszacz i heterodyna), EBC3 (wzmacniacz p.cz., detektor i stopień wstępny m.cz.), CL4 (wzmacniacz głośnikowy), EM1 (oko magiczne - wskaźnik dostrojenia) i CY1 (prostownik w zasilaczu)
  • bateryjnej, przystosowanej do zasilania z dwóch baterii, żarzeniowej 2V i anodowej 135V, wyposażonej w lampy KK2 (mieszacz i oscylator), KF3 (wzmacniacz p.cz.), KBC1 (detektor i stopień wstępny m.cz.), KL4 (lampa głośnikowa).

Elektrit Allegro to prosty odbiornik superheterodynowy w układzie refleksowym, czyli takim, w którym jedna i ta sama lampa jest użyta w tym samym odbiorniku do wzmacniania różnych sygnałów. Odbiornik ten może pracować w trzech zakresach: fale długie (800 - 2000m), średnich (200 - 500m) i krótkich (18 - 50m). Jedynie wersja bateryjna nie posiadała układu refleksowego, ze względu na mniejsze wzmocnienie uzyskiwane w lampach bateryjnych i możliwość wykorzystania miejsca na chassis po lampie prostowniczej (niepotrzebnej przy zasilaniu bateryjnym). Wszystkie wersje odbiornika były umieszczone w takiej samej skrzynce, jedynie wersja bateryjna lekko się różniła - nie posiadała oka magicznego, więc skrzynka nie miała w tym miejscu otworu i była wyposażona w inną skalę, z czarnymi napisami na żółtym tle (analogiczną jak w odbiornik Kordial), w odróżnieniu od pozostałych wersji, które miały skalę przeźroczystą z kolorowymi napisami.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]