Alojzy Trendel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Alojzy Trendel
Data i miejsce urodzenia

1923
Szmelta

Data i miejsce śmierci

1998
Gdańsk

Alma Mater

Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Gdańsku

Dziedzina sztuki

malarstwo

Alojzy Trendel (ur. 1923 w Szmelcie, zm. 1998 w Gdańsku) – polski malarz, pedagog PWSSP w Gdańsku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn cieśli, potomek holenderskich osadników na Żuławach Wiślanych. Edukację artystyczną rozpoczął w okresie międzywojennym w Pomorskiej Szkole Sztuk Pięknych Wacława Szczeblewskiego w Gdyni, razem z m.in. R. Pietkiewiczem, K. Ostrowskim, J. Łakomiakiem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna nazwa uczelni od 1996 r. Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku), dyplom 1955 r. na Wydziale Malarstwa. Pracował w latach 19501990 na uczelni jako starszy wykładowca na Wydziale Malarstwa, następnie zatrudniony w Pracowni Podstaw Rysunku i Malarstwa na Wydziale Architektury i Wzornictwa. W latach 19701975 przebywał w Afryce, w charakterze nauczyciela malarstwa i rysunku w szkole w Conakry, jako jeden z wielu europejskich pedagogów ściągniętych przez ówczesny rząd Gwinei.

W twórczości swej trwał przy realizmie, dążąc do daleko posuniętej zgodności z naturą. Bardzo dbał o stronę estetyczną i warsztatową. Warsztatem i precyzją wykonania dorównywał standardom dawnych mistrzów. Jego dorobek artystyczny ilościowo jest skromny, są to głównie martwe natury, kilka portretów (w tym wykonany w czasie pobytu w Afryce portret pani Ambasador Egiptu), pejzaże, rysunki, szkice i parę grafik.

Znał kilka języków obcych. Był świetnym znawcą historii sztuki, koneserem muzyki poważnej. Miał pokaźną fonotekę. Od początku lat sześćdziesiątych aż do śmierci mieszkał w swej pracowni na Głównym Mieście w Gdańsku, przy ul. Piwnej. Jego grób znajduje się na starym cmentarzu w Rumi, w mieście gdzie mieszkała jego rodzina.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]