Alfabetyczny morderca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Alphabet Killer)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alfabetyczny morderca (ang. Alphabet Killer) – pseudonim nadany niezidentyfikowanemu seryjnemu mordercy, który zamordował na początku lat 70. XX wieku, w okolicach Rochester w stanie Nowy Jork, trzy dziewczynki. Zabójca zawdzięcza swój pseudonim temu, że imię i nazwisko każdej dziewczynki zaczynało się na tę samą literę i – co więcej – również nazwy miejscowości, w których znaleziono ich zwłoki, zaczynały się na tę samą literę.

Ofiary:

  • Carmen Colon (lat 11) – zaginęła 16 listopada 1971. Jej zwłoki znaleziono dwa dni później w Churchville, 12 mil od Rochester.
  • Wanda Walkowicz (11) – zaginęła 2 kwietnia 1973. Jej zwłoki znaleziono następnego dnia w Webster, 7 mil od Rochester.
  • Michelle Maenza (10) – zaginęła 26 listopada 1973. Jej zwłoki znaleziono dwa dni później w Macedon, 15 mil od Rochester.

Jednym z głównych podejrzanych o popełnienie morderstw był stryj Carmen Colon, jednak gdy ten popełnił samobójstwo w 1991, śledztwo w jego sprawie zostało umorzone. Inny mężczyzna, który również zginął śmiercią samobójczą 6 tygodni po ostatnim porwaniu, został wyeliminowany z kręgu podejrzanych dzięki analizie DNA jego szczątków w 2007. Jako sprawców wskazuje się również seryjnych morderców – duet: Kenneth Bianchi i Angelo Buono (zwani też Dusicielami z Hillside) – obaj mieszkali wówczas w Rochester, jednak nigdy nie zostali oskarżeni o dokonanie tych morderstw.

Bibliografia[edytuj]

Zobacz też[edytuj]