Alt-J

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
alt-J
Alt-J performing April 2013.jpg
Grupa muzyczna alt-J (kwiecień 2013)
Rok założenia 2007
Pochodzenie  Wielka Brytania
Gatunek indie rock[1]
alt rock
folk rock
jazz rock
experimental rock
Aktywność 2007 - teraz
Wytwórnia płytowa Infectious Records
Atlantic Records
Canvasback
Obecni członkowie
Gwil Sainsbury (gitara/bas)
Joe Newman (gitara/wokal)
Gus Unger-Hamilton (klawiatura/wokal)
Thom Green (percusia)
Strona internetowa

alt-J (znany też jako , Daljit Dhaliwal oraz Films[2]) to brytyjski zespół indie rock utworzony w 2007 roku w Leeds. Ich pierwszy album An Awesome Wave (przetłumaczony jako „niesamowita fala”) ukazał się w maju 2012 roku w Europie[3] i we wrześniu w USA. Ten album wygrał brytyjską Mercury Prize w 2012[4]. Zespół występował w Polsce 3 lipca 2013 i 1 lipca 2015 podczas Festiwalu Opener w Gdyni[5].

Historia[edytuj]

alt-J (∆) został utworzony, kiedy Gwil Sainsbury, Joe Newman, Gus Unger-Hamilton i Thom Green poznali się na Uniwersytecie Leeds[4] w 2007 roku. Unger-Hamilton studiował język angielski, a pozostali trzej – sztukę. Na drugim roku studiów Newman pokazał Sainsbury'emu piosenki, które napisał. Potem zaczęli nagrywać muzykę w ich pokoju. Zespół ma specyficzne brzmienie ze względu na to, że członkowie – jako studenci – musieli w akademiku zachować ciszę i nie mogli w związku z tym używać gitary basowej i perkusji.

Po ukończeniu studiów grupa przeniosła się do Cambridge. Pierwszy album (An Awesome Wave) nagrali w Brixton. Po dwóch latach, w grudniu 2011 roku, podpisali umowę z Infectious Records[6].

Symbol zespołu (∆) może być wpisany na Apple Mac OS X przez wciśnięcie alt + J. Zanim nazwali się alt-J byli znani jako 'Daljit Dhaliwal', a następnie 'Films'[7]. Nazwę musieli zmienić na alt-J, gdyż istniał już inny amerykański zespół o nazwie 'Films'.

Kilka ich utworów łącznie z Something Good i Fitzpleasure było nadanych przez radio BBC 2. W 2013 roku Nokia użyła ich piosenki Fitzpleasure w reklamie Lumii 925 w Europie i Lumii 928 w Ameryce.

Ich maxi singiel zatytułowany był nagrany z producentem Charliem Andrew w Londynie i zawierał piosenki: Breezeblocks, Hand-Made, Matilda i Tessellate. Ich pierwszy album, An Awesome Wave, wydano 25 maja 2012. Został nagrany w ciągu trzech tygodni i w styczniu 2012 zespół dodał sześć albo siedem piosenek[8].

13 stycznia 2014 Gwil Sainsbury opuścił zespół. Ogłoszono na Twitterze ze zdecydował się odejść[9].

Dyskografia[edytuj]

Albumy[edytuj]

Minialbumy[edytuj]

  • 2013: Summer
  • 2013: iTunes Session
  • 2011: (Demo EP)
  • 2009: Films

Single[edytuj]

  • 2014: "Every Other Freckle", "Left Hand Free", "Hunger of the Pine"
  • 2013: "Fitzpleasure", "Dissolve Me"
  • 2012: "Fitzpleasure (BetaTraxx Remix)", "Something Good", "Tessellate", "Breezeblocks", "Matilda / Fitzpleasure"
  • 2011: "Bloodflood / Tessellate"

Przypisy