Live Music Festival

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Live Music Festival
Ilustracja
Live Music Festival 2011
Lokalizacja Kraków
Aktywność w latach 2006 -
Data Drugi/trzeci weekend sierpnia (2 dni)
Założyciel Alter Art
Gatunek muzyczny Rock, Hip-hop, Pop, Electro, Reggae
Strona internetowa

Live Music Festival – cykliczny festiwal odbywający się w Krakowie od 2006 r. w sierpniu. Organizatorem imprezy jest agencja koncertowa Alter Art.

Festiwal został nominowany do prestiżowej nagrody UK Festival Awards 2009, w kategorii Best Overseas Festival, czyli na najlepszy festiwal odbywający się poza Wielką Brytanią – na kontynencie europejskim[1].

Po edycji 2013 Coca-Cola wycofała się ze sponsorowania imprezy. W roku 2014 festiwal się nie odbył. W kolejnych latach festiwal powrócił we współpracy z miastem Kraków oraz pod nową nazwą Kraków Live Festival.

Edycje[edytuj | edytuj kod]

Coke Live Music Festival 2006[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza edycja festiwalu trwała jeden dzień i odbyła się 9 września 2006 na bocznym boisku Wisły Kraków. Gwiazdami imprezy byli Jay-Z i Shaggy, planowany był również występ brytyjskiego girlsbandu Sugababes. Ostatecznie wokalistki odwołały swój koncert z przyczyn osobistych (choroba bliskiej osoby jednej z członkiń zespołu). W składzie imprezy znaleźli się także polscy artyści, m.in. Tatiana Okupnik, Reni Jusis, Vavamuffin, Numer Raz, Dj Deszczu Strugi i EastWest Rockers.

Coke Live Music Festival 2007[edytuj | edytuj kod]

Festiwal odbył się w dniach 24-25 sierpnia. Głównymi gwiazdami imprezy byli Rihanna, Faithless, Akon, Lily Allen i Common, na terenie Muzeum Lotnictwa wystąpili również m.in. Brainstorm, S.U.N, Maleo Reggae Rockers, O.S.T.R, Łona, Molesta Ewenement i Tomek Makowiecki.

Coke Live Music Festival 2008[edytuj | edytuj kod]

Festiwal odbył się w dniach 22-23 sierpnia. Wystąpili m.in. Timbaland, The Prodigy, Sean Paul, Missy Elliott i Kaiser Chiefs. Z polskich artystów można było zobaczyć m.in. Sokół feat. Pono, Pezeta, Indios Bravos, Afromental, The Car Is On Fire.

Coke Live Music Festival 2009[edytuj | edytuj kod]

Czwarta edycja CLMF odbyła się w dniach 20-22 sierpnia na terenie lotniska przy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

W czwartek 20 sierpnia imprezę rozpoczął koncert polskiej grupy We Call It a Sound – zespół ten wygrał konkurs Coke Live Fresh Noise 2009, wspierający młode talenty. Następnie na głównej scenie pojawiły się zespoły The Streets i James (ten ostatni wykonał m.in. utwory Sit Down, Space, Not So Strong). Największą atrakcją pierwszego dnia był występ grupy The Killers, która odegrała m.in. Human, Somebody Told Me, When You Were Young, Jenny Was a Friend of Mine[2].

W piątek 21 sierpnia na występy na głównej scenie rozpoczął łódzki raper O.S.T.R., po nim pojawił się Gentleman. Około godziny 21 wystąpił Lupe Fiasco, który wykonał m.in. utwory Hip Hop Saved My Life, Superstar, Daydreamin i Shining Down. O godzinie 23 na scenę wszedł 50 Cent, prezentując m.in. Ayo Technology, Get Up, Candy Shop, Patiently Waiting[2].

W sobotę 22 sierpnia na głównej scenie pojawili się Abradab, zespół Madcon, Shaggy (który wykonał m.in. Mr. Lover Lover, Mr. Boombastic, Angel, Fly High) i Nas[2].

Na małej scenie wystąpiły m.in. zespoły Vavamuffin, EastWest Rockers, Łąki Łan, June, Kumka Olik, Coma oraz soliści Marika i Junior Stress[2].

Według szacunków organizatorów, na terenie Muzeum lotnictwa polskiego w Krakowie bawiło się przeszło 30 tys. osób.

Nagłośnienie[edytuj | edytuj kod]

Na głównej scenie (Main Stage) zainstalowano po 14 sztuk systemu VerTec 4889 firmy JBL oraz 48 subwooferów SD1000 firmy EAW. Obszar bezpośrednio przed sceną (tzw. frontfill) był nagłośniony przez elementy VerTec 4889 rozstawione w liczbie 2 sztuk w dwóch miejscach. Do dogłośnienia boków sceny "(tzw. sidefill) wykorzystano po 6 elementów VerTec 4887 i 4 subwoofery JBC 4880 na stronę. Jako monitory podłogowe zastosowano kolumny MAX15 firmy d&b audiotechnik. Wykorzystano konsolety mikserskie Yamaha PM5D, DiGiCo SD7 oraz Digidesign Profile. Cały system był sterowany procesorem głośnikowym Dolby Lake[2].

Na pozostałych scenach zastosowano system d&b audiotechnik Q-Series (Coke Stage) i Mayer Sound Mica[2].

Oświetlenie[edytuj | edytuj kod]

Na najmniejszej scenie (Burn Stage) zainstalowano m.in. ruchome głowy spot i wash Vari-Lite VL2000, reflektory profilowe ADB Warp, paski diodowe LEDTube RGB, reflektory PAR 64 oraz wytwornicę dymu MDG Atmosphere. Całością sterowała konsoleta Wholehog III firmy High End Systems. Realizacją światła zajął się Mariusz Hamulczyk[2].

Na drugiej w kolejności scenie (Coke Stage) zastosowano podobne oświetlenie jak na scenie Burn Stage, jednak ze względu na większy rozmiar, urządzeń było więcej i dysponowały większą mocą. Wykorzystano ruchome głowy Vari-Lite VL2500 Spot i VL500 Wash, stroboskopy Martin Atomic 3000, reflektory żarowe MoleFay 8-Light ACL i Arri Fresnel 1000 oraz wytwornicę dymu MDG Atmosphere. Całością sterowała konsoleta Wholehog III, a realizacją światła zajął się Zbigniew Skiba[2].

Na największej scenie (Main Stage) pracowały m.in. ruchome głowy Vari-Lite VL2500 Spot, VL3000 Wash i Clay Paky Alpha Beam 300, reklektory żarowe MoleFay 4-Light DWE, stroboskopy Martin Atomic 3000 oraz wytwornice dymu MDG Atmosphere i MAX 3000. Całością sterowała konsoleta Wholehog III z dodatkowym wingiem. Za realizację oświetlenia odpowiadał Michał Parzych[2].

Wszystkie urządzenia oświetleniowe zostały zainstalowane na scenie wykonanej z elementów firmy Layher[2].

Dopełnieniem urządzeń oświetleniowych były urządzenia multimedialne. Wykorzystano kurtynę diodową GEO LED o wymiarach 12,8 na 6,72 m i dwa telebimy TecnoVISION SP7. Dodatkowo w namiocie zainstalowano wyświetlacz plazmowy Plasma Wall i projektor o jasności 10000 ANSI lumenów[2].

Coke Live Music Festival 2010[edytuj | edytuj kod]

5 edycja festiwalu odbyła się w dniach 20-21 sierpnia, podobnie jak poprzednie edycje, na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Potwierdzeni artyści to Muse[3], The Chemical Brothers, 30 Seconds to Mars, N.E.R.D, Panic! at the Disco, The Big Pink, a z polskich zespołów Muchy, DonGURALesko, Sokół, Rotten Bark, Eldo, CF98, Mosqitoo, Sofa oraz Irena.

W piątek 20 sierpnia na scenie głównej wystąpili: zespół Sofa, N.E.R.D, 30 Seconds to Mars oraz gwiazda wieczoru: The Chemical Brothers, natomiast na mniejszych scenach- Coke Stage: Rotten Bark, CF98, donGURALesko, L.Stadt, Burn Stage: Spox, V/A Team, Sorry, Ghettoblasters, Plastic vs. Pono i Mentalcut.

W sobotę 21 sierpnia na scenie głównej (Main Stage) koncert rozpoczął zespół Muchy, następnie zagrał brytyjski zespół The Big Pink, który wykonał m.in. utwory Dominos, Too young to Love i Crystal Visions, o godzinie 21.00 zagrali Panic! at the Disco wykonując m.in. utwory I Write Sins not Tragedies, Nine in the Afternoon, Build God Then Well Talk, But It's Better If You Do. O 23.00 wystąpiła gwiazda tegorocznego Coke Live Music Festival- zespół Muse, który przy pokazie laserów, świateł i sztucznych ogni zaprezentowali takie przeboje jak: New Born, Knights of Cydonia, Plug in Baby, Bliss, Undisclosed Desires, Starlight i Uprising.

Na scenie Coke Stage wystąpili: The Natural Born Chillers, Irena, Eldo i Fox. Na scenie Burn Stage zagrali kolejno: Buszkers, Zeepy Zep, Duofonk, Mosqitoo i Last Robots.

Według organizatorów piąta edycja Coke Live Music Festival zdobyła rekordową publiczność w liczbie ponad 45 tys. osób.

Coke Live Music Festival 2011[edytuj | edytuj kod]

6 edycja krakowskiego festiwalu odbyła się na terenie Muzeum Lotnictwa. Festiwal odbył się w dniach 19-20 sierpnia, i podobnie jak na poprzednich edycjach uczestnicy mieli możliwość posłuchania zespołów na 3 scenach - głównej, czyli Main Stage, oraz dwóch mniejszych Coke Stage i Burn Stage.

19 sierpnia na głównej scenie wystąpili kolejno: o 17:30 You Me At Six , o 19 White Lies, o 21 The Kooks i o 23 headliner - Interpol. Na Coke Stage wystąpili: Vallium , Out of Tune, Kid Cudi oraz grupa Parias. Na Burn Stage wystąpili: Burn Studios, Olivia Anna Livki oraz Maximilian Skiba.

Drugiego dnia festiwalu na głównej scenie zagrali : o 17:30 Pablopavo i Ludziki , o 19 Everything Everything, o 21 Editors i o 23 największa gwiazda festiwalu Kanye West, który zagrał 2-godzinny show. Na Coke Stage wystąpili: Popkultura, Fonovel , Łona Weber & the Pimps, Gooral. Na Burn Stage wystąpili: Burn Studios, Club Collab, Rubber Dots oraz Envee.

Według organizatorów na festiwalu bawiło się około 30 tys. osób.

Coke Live Music Festival 2012[edytuj | edytuj kod]

7 edycja festiwalu odbyła się w dniach 11 - 12 sierpnia na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie

Artyści:

11 sierpnia: The Killers, The Roots, Kim Nowak, Cool Kids Of Death, Mystery Jets, Fair Weather Friends, KAMP! oraz Pezet i Małolat

12 sierpnia: Placebo, Snoop Dogg, Tabasko, Muchy, Crystal Fighters, Spector, Keira is you oraz Azari & III

Coke Live Music Festival 2013[edytuj | edytuj kod]

8 edycja tradycyjnie już odbywa się na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie w dniach 9 sierpnia - 10 sierpnia. Line up charakteryzuje się nowym pomysłem na festiwal, postawiono głównie na mainstreamowy rock. Co ciekawe po raz pierwszy headlinerem nie jest żaden przedstawiciel amerykańskiego hip-hopu.

Artyści:

9 sierpnia: Franz Ferdinand, Biffy Clyro, Regina Spektor, Brodka, Bisz B.O.K Live Band, Mela Koteluk, Magnificent Muttley, Dawid Podsiadło

10 sierpnia: Florence and the Machine, Wu-Tang Clan, Katy B, Marika & Spokoarmia, très.b, The Cribs

Kraków Live Festival 2015[edytuj | edytuj kod]

9 edycja festiwalu. Impreza powróciła po roku nie obecności oraz z nowym partnerem - miastem Kraków. W tym roku trwała 3 dni, 20-22 sierpnia, wyjątkowo odbywając się na Błoniach. Festiwal w tym roku skupiał się na bardziej alternatywnych brzmieniach.

Artyści:

20 sierpnia: Foals, The Maccabees, Ratatat, Viet Cong, Aurora, Low Roar, Taco Hemingway, Kamp!

21 sierpnia: Kendrick Lamar, Future Islands, TV on The Radio, Wild Beasts, , Rasmentalism, Bokka

22 sierpnia: Rudimental, O.S.T.R.

Kraków Live Festival 2016[edytuj | edytuj kod]

10 edycja festiwalu. Impreza powróciła na teren Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz do bardziej popowego programu. Line-up w tym roku został także poszerzony o elektronikę oraz alternatywny rock. Odbyła się w dniach 19 sierpnia - 21 sierpnia.

Artyści:

19 sierpnia: Massive Attack, Sia, Damian "Jr. Gong" Marley, Algiers, Young Fathers, Natalia Nykiel, Julia Marcell, Coals, Terrific Sunday

20 sierpnia: The Chemical Brothers, Roisin Murphy, The Neighbourhood, Cage The Elephant, Hey, Kortez, The Dumplings, Jóga

21 sierpnia: Muse, Organek

Kraków Live Festival 2017[edytuj | edytuj kod]

11 edycja festiwalu. Impreza powraca do swojego tradycyjnego stylu, oferując przede wszystkim gorące nazwiska ze świata popu oraz hip-hopu. W tym roku festiwal trwa tylko dwa dnia i odbędzie się w dniach 18 sierpnia - 19 sierpnia.

Artyści:

18 sierpnia: Ellie Goulding, Alt-J, Travis Scott, Birdy, Ten Typ Mes, Pablopavo i Ludziki, Bovska, Piotr Zioła

19 sierpnia: Lana Del Rey, Wiz Khalifa, Nick Murphy fka Chet Faker, Rejjie Snow, Pezet, xxanaxx, Ralph Kamiński, Holak

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nominowane krakowskie festiwale. [dostęp 2009-10-01].
  2. a b c d e f g h i j k Łukasz Kornafel. Coke Live Music Festival 2009 – Gwiazdorska obsada. „Muzyka i Technologia”. 2 (52), s. 28-30, luty 2010 (pol.). 
  3. Coke Live Music Festival

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]