Alutera pisana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alutera pisana[1]
Aluterus scriptus[2]
(Osbeck, 1765)
Alutera pisana[1]
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd rozdymkokształtne
Rodzina jednorożkowate
Rodzaj Aluterus
Gatunek alutera pisana

Alutera pisana (Aluterus scriptus) – gatunek morskiej ryby rozdymkokształtnej z rodziny jednorożkowatych (Monacanthidae), dorastającej do 1,1 m długości, występującej na rafach tropikalnych na głębokości 120 m p.p.m.

Ubarwiona jest od koloru oliwkowo-brązowego do szarego z niebieskimi liniami i plamkami, młode mogą być także ubarwione na żółto-brązowo z ciemnymi plamkami. Ciało i głowę mają pokryte małymi, czarnymi łatami. Ciało jest wydłużone i silnie bocznie ścieśnione. Płetwa ogonowa jest bułczasta i długa. Skrzela otwierają się skośnie.

Alutery pisane żyją w lagunach i morskich rafach, czasami także są spotykane pod pływającymi na wodzie wodorostami. Młode mogą wędrować za sznurami pływających roślin na otwartym oceanie przez długi czas – aż osiągną duże rozmiary. Podrostki są zwykle spotykane wzdłuż głębokich przybrzeżnych morskich uskoków. Żywią się algami, wodorostami, stułbiopławami i osłonicami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Rutkowicz: Encyklopedia ryb morskich. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1982. ISBN 83-215-2103-7.
  2. Aluterus scriptus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Froese, R. & D. Pauly: Aluterus scriptus (ang.). FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org, version (11/2007), 2007. [dostęp 20 sierpnia 2008].