Ambient (marketing)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ambient marketing to wszelkie formy marketingu niestandardowego. W zależności od współczesnych rozumień tego pojęcia, są to takie formy jak: marketing partyzancki, wirusowy, trendsetting, a także takie formy marketingu internetowego jak buzz marketing, e-mail marketing, gry marketingowe. Reklama na środkach komunikacji miejskiej (taxi, autobusy, tramwaje, metro), na przystankach - czyli outdoor oraz indoor (np. reklama w lokalach, reklama w klubach fitness, szkołach) może być również zaliczona do ambientu o ile działania lub wykorzystane nośniki są niestandardowe i/lub zaskakujace.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Ambient media są to niestandardowe, jednorazowe realizacje marketingowe, łączące dziedziny ATL i BTL. W momencie, kiedy coś staje się stałym nośnikiem reklamowym, przestaje być ambientem medium, a zaczyna być zwykłym outdoorem. Ambient jest realizowany na specjalne zamówienie klienta pod konkretny produkt i konkretną grupę docelową. Działa on nie tylko kreacją reklamową, ale także formą, w jakiej ona jest wyrażana. Są to zwykle tylko jednorazowe realizacje. Jest to forma reklamy ściśle kontekstowa, w której reklamodawca zwraca uwagę nie tylko na layout, ale także na cały kontekst umieszczenia reklamy. Ambient marketing charakteryzuje się wykorzystaniem jednostkowo lub jednocześnie kilku czynników do celów reklamowych. Może to być:

Wykorzystanie co najmniej jednego z tych czynników, a najlepiej większej ich ilości jednocześnie, oznacza „ambientowość” kampanii reklamowej. Nie zawsze daje to korzystny efekt, zobacz np. kontrowersje w związku z kampanią 36.6.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]