Amirali Saidbekov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Amirali Saidbekov
starszy porucznik
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1920
Tapimazar, wilajet fergański
Data i miejsce śmierci 8 kwietnia 1945
okolice Rogowa, Górny Śląsk
Przebieg służby
Lata służby 1939-1945
Siły zbrojne Red star.svg Armia Czerwona
Jednostki 325 gwardyjski pułk piechoty 129 Gwardyjskiej Dywizji Piechoty 60 Armii
Stanowiska dowódca kompanii
Główne wojny i bitwy wojna zimowa, wielka wojna ojczyźniana
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Aleksandra Newskiego (ZSRR) Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Czerwonej Gwiazdy

Amirali Saidbekov (ros. Амирали Саидбеков, ur. 15 maja 1920 we wsi Tapimazar obecnie w wilajecie fergańskim, zm. 8 kwietnia 1945 w rejonie Rogowa) – radziecki wojskowy, starszy porucznik, uhonorowany pośmiertnie tytułem Bohatera Związku Radzieckiego (1945).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w tadżyckiej rodzinie chłopskiej. Skończył technikum pedagogiczne, pracował jako kierownik sekcji w szkole średniej w rejonie So‘x w obwodzie fergańskim. W 1939 został powołany do Armii Czerwonej, brał udział w wojnie z Finlandią, a od czerwca 1941 w wojnie z Niemcami, ukończył kursy młodszych poruczników. Walczył w składzie 144 batalionu piechoty morskiej 83 Brygady Piechoty Morskiej jako dowódca kompanii, w 1942 został członkiem WKP(b). Wyróżnił się w walkach na terytorium Czechosłowacji i Polski jako dowódca kompanii 325 gwardyjskiego pułku piechoty 129 Gwardyjskiej Dywizji Piechoty 60 Armii w stopniu starszego porucznika. 23 grudnia 1944 w Czechosłowacji poprowadził kompanię do ataku, zadając duże straty Niemcom i zdobywając m.in. 5 dział i 25 samochodów, a także wiele broni; został ranny w tej walce. Od 29 marca do 4 kwietnia 1945 dowodzona przez niego kompania zdobyła wiele miejscowości w Polsce, zadając Niemcom duże straty w ludziach i technice; na stacji kolejowej Pruchna wzięła wielu jeńców. Zginął w walce w rejonie Rogowa. Został pochowany w Rybniku.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]