Amirali Saidbekov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amirali Saidbekov
Амирали Саидбеков
starszy porucznik starszy porucznik
Data i miejsce urodzenia

15 maja 1920
Tapimazar, wilajet fergański

Data i miejsce śmierci

8 kwietnia 1945
okolice Rogowa, Górny Śląsk

Przebieg służby
Lata służby

1939–1945

Siły zbrojne

Armia Czerwona

Jednostki

325 gwardyjski pułk piechoty 129 Gwardyjskiej Dywizji Piechoty 60 Armii

Stanowiska

dowódca kompanii

Główne wojny i bitwy

wojna zimowa, front wschodni (II wojna światowa)

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Aleksandra Newskiego (ZSRR) Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Czerwonej Gwiazdy

Amirali Saidbekov (ros. Амирали Саидбеков, ur. 15 maja 1920 we wsi Tapimazar, obecnie w wilajecie fergańskim, zm. 8 kwietnia 1945 w rejonie Rogowa) – radziecki wojskowy, starszy porucznik, uhonorowany pośmiertnie tytułem Bohatera Związku Radzieckiego (1945).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w tadżyckiej rodzinie chłopskiej. Skończył technikum pedagogiczne, pracował jako kierownik sekcji w szkole średniej w rejonie So‘x w obwodzie fergańskim. W 1939 został powołany do Armii Czerwonej, brał udział w wojnie z Finlandią, a od czerwca 1941 w wojnie z Niemcami, ukończył kursy młodszych poruczników. Walczył w składzie 144 batalionu piechoty morskiej 83 Brygady Piechoty Morskiej jako dowódca kompanii, w 1942 został członkiem WKP(b). Wyróżnił się w walkach na terytorium Czechosłowacji i Polski jako dowódca kompanii 325 gwardyjskiego pułku piechoty 129 Gwardyjskiej Dywizji Piechoty 60 Armii w stopniu starszego porucznika. 23 grudnia 1944 w Czechosłowacji poprowadził kompanię do ataku, zadając duże straty Niemcom i zdobywając m.in. 5 dział i 25 samochodów, a także wiele broni; został ranny w tej walce. Od 29 marca do 4 kwietnia 1945 dowodzona przez niego kompania zdobyła wiele miejscowości w Polsce, zadając Niemcom duże straty w ludziach i technice; na stacji kolejowej Pruchna wzięła wielu jeńców. Zginął w walce w rejonie Rogowa. Został pochowany w Rybniku.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]