Amputechture

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Amputechture
Wykonawca albumu studyjnego
The Mars Volta
Wydany

12 września 2006

Nagrywany

listopad 2005 - maj 2006 w Los Angeles w Kalifornii, El Paso w Teksasie i Melbourne w Australii

Gatunek

rock progresywny

Długość

76:04

Wydawnictwo

Gold Standard Laboratories, Universal, Strummer

Producent

Omar Rodríguez-López

Oceny
Album po albumie
'Scabdates'
(2005)
Amputechture
(2006)
The Bedlam in Goliath
(2008)

Amputechture – trzeci album studyjny zespołu The Mars Volta, wydany 12 września 2006. Zadebiutował na 9. miejscu listy Billboard Top 200 (ponad 59.000 sprzedanych kopii w pierwszym tygodniu).

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Chociaż większość utworów zostało stworzonych specjalnie na ten album, to jednak zespół dołączył tu również fragmenty starszych nagrań. Viscera Eyes powstał z utworu napisanego pierwotnie przez Omara podczas pracy w At the Drive-In. W Day of the Baphomets wykorzystano słowa i melodię z A Plague Upon Your Hissing, niewydanego utworu, który został nagrany podczas prac nad De-Loused in the Comatorium.

Amputechture był pierwszym albumem, przy którym współpracował były członek zespołu At the Drive-In - Paul Hinojos, a także ostatnim z Jonem Theodorem za perkusją.

Tematy przewodnie[edytuj | edytuj kod]

Amputechture był pierwszym albumem studyjnym zespołu The Mars Volta, który nie posiadał jednego motywu przewodniego. Na oficjalnej stronie zespołu można przeczytać, że "Podstawowy proces twórczy się nie zmienił: Omar tworzył muzykę (w tym dla sekcji dętej), do której Cedric mógłby stworzyć słowa - jednak tym razem mieliśmy swobodę aby udokumentować niezwiązane ze sobą historie, obrazy, żarty, różnych ludzi, wydarzenia i wspomnienia."

Cedric porównywał ten album do serialu Davida Lyncha Miasteczko Twin Peaks, którego odcinki nie przedstawiały jednej historii, a jednak mówiły "jednym głosem". Od czasu ukazania się albumu The Bedlam in Goliath, Bixler-Zavala i Rodríguez-López zaczęli odnosić się do Amputechture jako do swojego "autystycznego dziecka" z powodu przyjęcia tego albumu przez fanów.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

  1. "Vicarious Atonement" – 7:19
  2. "Tetragrammaton" – 16:41
  3. "Vermicide" – 4:15
  4. "Meccamputechture" – 11:02
  5. "Asilos Magdalena" – 6:34
  6. "Viscera Eyes" – 9:23
  7. "Day of the Baphomets" – 11:56
  8. "El Ciervo Vulnerado" – 8:50

Skład[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

  • Viscera Eyes (2006)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]