Amstel Gold Race 2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

44. edycja kolarskiego wyścigu Amstel Gold Race odbyła się 19 kwietnia 2009 roku. Wyścig wygrał Rosjanin, Siergiej Iwanow z grupy Team Katusha, dla którego był to największy sukces w zawodowej karierze. Aktualny mistrz Rosji, na mecie wyprzedził Holendrów Karstena Kroona i Roberta Gesinka. Na piątym miejscu uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca, Włoch Damiano Cunego.

Decydującą o losach wyścigu akcję rozpoczął 10 km przed metą Gesink, do którego wkrótce dołączyli Kroon i Iwanow. Prowadząca trójka dojechała do ostatniego wzniesienia Cauberg z kilkusekundową przewagą nad grupą pościgową. Zmęczony Gesink nie nawiązał już walki z dwójką rywali, z których więcej sił na finiszu zachował Iwanow. Na trasie wyścigu doszło do kraksy, w której najbardziej ucierpiał mistrz Luksemburga Frank Schleck. Około 70 km przed metą Schleck przewrócił się wraz z Australijczykiem Matthew Lloydem. Obaj zostali przewiezieni do szpitala, jednak obrażenia okazały się mniej groźne niż sądzono.

Trasa[edytuj | edytuj kod]

Wystartowało 185 kolarzy (bez zawodników polskich), a ukończyło 123. Trasa liczyła 257,4 km. Start wyścigu miał miejsce w Maastricht, meta znajdowała się w Valkenburgu.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

M-ce Imię i nazwisko Kraj Drużyna Czas
1. Siergiej Iwanow  Rosja Team Katusha 6h 38min 31s
2. Karsten Kroon  Holandia Team Saxo Bank + 0.00
3. Robert Gesink  Holandia Rabobank + 0.08
4. Philippe Gilbert  Belgia Silence-Lotto + 0.08
5. Damiano Cunego  Włochy Lampre + 0.08
6. Aleksander Kołobniew  Rosja Team Saxo Bank + 0.08
7. Simon Gerrans  Australia Cervélo TestTeam + 0.08
8. Nick Nuyens  Belgia Rabobank + 0.08
9. Christian Pfannberger  Austria Team Katusha + 0.08
10. Andy Schleck  Luksemburg Team Saxo Bank + 0.08

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]